Белгия е поредната европейска страна, която въвежда забрани за елементи от традиционното облекло на мюсюлманките, предадоха световните информационни агенции.

Става въпрос за бурката и никаба, които вече са забранени във Франция. 

Скоро те ще бъдат забранени за носене на обществени места и в Белгия. Нарушителите ще бъдат осъждани на 7 дни затвор или глоби от 15 до 25 евро.

Законът бе приет от Сената с почти пълно единодушие. Той получи 136 гласа "за" срещу 1 "против". 10 дни след обнародването му в държавен вестник трябва да влезе в сила. Агенциите отбелязват, че това е трябвало да стане още миналата година, но политическата криза в страната го е забавила.

Според властите, много малка част от живеещите в Белгия мюсюлманки носят бурка. От "Амнести Интернешънъл", обаче, предупредиха, че това е посегателство срещу свободата на жените. Притеснения бяха изразени и за възможността засегнатите от закона да бъдат принудени да не излизат от домовете си.

Още от миналата година, парламентите на отделни европейски държави започнаха да налагат със закон забрана за бурките.

Германският евродепутат Силвана Кох-Мерин смята, че трябва да има забрана на бурките в цяла Европа.

Пълното покриване е натрапчиво обявяване за стойности, които не се споделят в Европа, смята Кох-Мерин.

Във Франция, лицата, които принуждават жени да покриват лицата си с бурка или никаб, могат да бъдат осъдени на една година затвор и глоба в размер на 30 000 евро.

Забрана бе наложена и върху буркините - банските на мюсюлманката, която покрива цялото си тяло и когато отива на плаж. Тази забрана, обаче, по-скоро бе обяснена с проблеми с хигиената.

Промяната в закона касае, според статистиките на френското вътрешно министерство, около 3 000 души, живеещи във Франция.

Новият закон предизвика гневната реакция на турския премиер Реджеп Тайип Ердоган, който пред парламентарната асамблея на Европа Ердоган обвини Франция, че приемайки закона, нарушава свободата на религиите.След месец, бурките ще бъдат забранени и в Белгия, а на нарушителите ще се налагат глоби от 15 до 20 евро или присъда от 7 дни затвор. Наказанието се удвоява, ако става въпрос за непълнолетно момиче.

Отделни мюсюлманки вече бяха санкционирани заради нарушаване на забраните.

Барселона е първият голям испански град, който обяви, че въвежда забрана за носене на традиционните ислямски наметала на публични места.

Холандски политици също се обявиха за забраната на бурки и никаби.