В сряда състав на Софийски градски съд осъди Октай Енимехмедов на 3 години и 6 месеца лишаване от свобода при първоначален общ режим.

На първа инстанция Октай Енимехмедов получи присъда, която е доста по-лека от очакваната. Припомняме, че по-рано днес държавното обвинение поиска 17 години затвор за нападателя на Ахмед Доган. 

Едва 3,5 години лишаване от свобода в затворническо общежитие от отворен тип при първоначален общ режим постанови 29-и състав на СГС. Съдът обаче преквалифицира обвинението, като призна Октай за невинен за опит за умишлено убийство на почетния председател на ДПС.

Октай все пак остава виновен за закана за убийство, което беше и първоначалната формулировка на обвинението срещу него. Съдът го призна за виновен и по второто обвинение - за непристойно поведение и нарушаване на обществения ред с изключителна дързост на деянието.

Енимехмедов трябва да заплати и разноските по делото в размер от 7477 лева. Присъдата може да бъде обжалвана на по-горна инстанция в 15-дневен срок. След прочитането й Октай остана безмълвен пред журналистите, като веднага бе отведен от съдебната охрана. Мярката му за неотклонение остава неизменена - задържане под стража.

Прокурор Илиян Точев бе категоричен, че ще обжалва в пъти по-леката присъда на горна инстанция. Много по-лесно беше да остане първото обвинение и да не се опитаме да докажем по-тежкото, призна Точев. По думите му заканата за убийство  също е тежко умишлено престъпление.

Би било нелогично да не повдигна обвинение в опит за убийство, при положение, че експертизите дават становище, че е възможно да се причини смърт от неговите действия и стремежът му да влезе в непосредствена близост до пострадалия, разясни той мотивите си за обвинението срещу Енимехмедов. Прекият умисъл е трудно доказуем, може да се разсъждава за внезапен умисъл в момента, в който се е качил на трибуната, обясни Точев. Според държавния обвинител по време на процеса са се събрали допълнителни доказателства  в подкрепа на тезата на прокуратурата, а именно, че в оръжейния магазин обяснили на Октай, че пистолетът не бива да се използва с тези муниции на разстояние по-малко от метър срещу човек дори при самозащита.

С оглед обстоятелството, че все още мисля, че има умисъл, ще протестирам на по-горна инстанция. Днес делото не приключва, това е първата стъпка, зарече се Точев. От изказването му стана ясно още, че един от съдебните заседатели е имал особено мнение, като е пожелал година и половина лишаване от свобода, като вероятно това е повлияло на крайната съдебна присъда.  

Винаги има недоволни в един процес, ако не приключи със споразумение, обяви прокурорът, запитан дали очаква реакции на силно недоволство от ДПС. Припомняме, че в хода на делото срещу Енимехмедов от партията на Лютви Местан настояваха за тежко наказание за Октай. При свидетелските си показания самият Местан обяви, че това е бил опит за политическо убийство.

След като делото за нападението над Ахмед Доган се прoточи близо година, днес се стигна до пледоарии по него.

По време на заседанието прокурорът по делото изненадващо поиска най-лекото наказание за подсъдимия по чл. 54 от НК, тъй като според него има многобройни смекчаващи вината обстоятелства, включително пълно съдействие на подсъдимия.

Октай: Проявих доблест, съпоставима с героите от гръцката митология
Още...

Член 54 гласи - „Съдът определя наказанието в пределите, предвидени от закона за извършеното престъпление, като се ръководи от разпоредбите на общата част на този кодекс и като взема предвид:
степента на обществената опасност на деянието и дееца, подбудите за извършване на деянието и другите смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства.
(2) Смекчаващите обстоятелства обуславят налагането на по-леко наказание, а отегчаващите - на по-тежко наказание."

Припомняме, по едно от двете обвинения срещу Енимехмедов се предвижда 15 години затвор или доживотен.

Прокурорът подчерта, че поддържа обвинителния си акт, гласящ, че Енимехмедов е извършил опит за умишлено убийство, като по думите му наличието на умисъл се доказва от действията на Октай по снабдяване с оръжия, муниции и бадж за конференцията на ДПС. Този извод се подкрепя и от поведението на Октай от трибуната в зала 3 на НДК, където той прави три опита на изстрел срещу Доган.

Според държавното обвинение прощалното писмо на Енимехмедов до майка му също свидетелства за това, че той е имал намерение да извърши престъпление и е очаквал да бъде задържан.

Прокурорът прецени, че подсъдимият е взел решение за убийството хладнокръвно и в спокойна ежедневна атмосфера.

Обвинението обърна внимание на това, че преди да влезе в залата на НДК Енимехмедов е проверил пълнителя и е заредил оръжието, като то е било технически изправно. Според прокурора при трите опита за изстрел той се опитал максимално да скъси разстоянието между пистолета и главата на Доган.

По-рано на днешното заседание бе прието заключение от техническа и балистична експертиза, която по видеозаписи доказва, че при единия опит за изстрел газовият пистолет е бил почти 19 см от главата на Доган, а при следващия на 11,8 см.

Припомняме, две са обвиненията срещу нападателя на вече бившия лидер на ДПС Ахмед Доган.
Първото е, че на 19.01.2013 г., по време на VIII-та Национална конференция на ДПС е направил опит умишлено да умъртви представител на обществеността - Ахмед Доган.
Енимехмедов три пъти се опитал да произведе изстрели с насочван от близко разстояние газов пистолет към главата на тогавашния лидер на ДПС.
Според прокуратурата действието е извършено предумишлено и е останало недовършено по независещи от извършителя причини - трикратното засичане на пистолета, оказана съпротива от Доган и намесата на Мустафа Сали Карадайъ.

По това обвинение законът предвижда наказания - лишаване от свобода от 15 г. до 20 г., доживотен затвор или доживотен затвор без замяна.

Според второто обвинение Енимехмедов е извършил непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото.