Бившият вътрешен министър Румен Петков отново критикува промените в сектор „Сигурност", готвени от новото правителство.

Припомняме, на 31 май Нардоното събрание прие на първо четене на промените в Закона за ДАНС. Възстановяват се правомощията на Държавна агенция „Национална сигурност" (ДАНС) и превръщането му в орган както за защита на националната сигурност, така и за ефективно противодействие на трансграничната и на вътрешната организирана престъпност и корупция, е основна цел на закона.
Това обуславя прехвърлянето на функциите и структурата на звеното „Борба с организираната престъпност" в Министерството на вътрешните работи към ДАНС.

Аз съм привърженик на бързи, но не прибързани промени, посочи Петков в ефира на Нова телевизия. По думите му промените в Закона за МВР, с които ГДБОП се изважда от МВР и се прехвърля към ДАНС, са няколко идеи по-радикални от необходимото.

„Те не са обсъждани в професионалните среди и никой не може да даде оценка как се приемат в ДАНС в ГДБОП, защото това е много радикално действие, и ако не са мотивиращи, ефектът ще бъде много тежък", предупреди ексвътрешният министър.

Фактът, че не са обсъдени в професионалните среди смущава, защото ако тези неща не са изговорени, обсъдени с пряко засегнатите служители, рискуваме да обезвъздушим системата, посочи още той по повод решението за вливане на ГДБОП в ДАНС.
„Действията на парче не са добър знак", категоричен е Петков.

Той изрази недоумението си защо е трябвало да се скъси времето за промените на 3 дни и бе категоричен, че тревогата, която изпитват служителите, е огромна.
Припомняме, срокът за възражения и промени преди второ четене на законопроекта, който депутатите гласуваха в петък на първо четене, се съкращава на три дни.

Ако ГДБОП бъде отделена от "Криминална полиция", чиито служители работят всеки ден на терен, един от информационните масиви на ГДБОП ще остане незахранен, предупреди бившият министър и посочи, че не става ясно как на практика ще бъде осъществено намерението на вътрешния министър Цветлин Йовчев да продължи борбата с организираната престъпност.

Бившият МВР шеф посочи, че по времето на управлението на ГЕРБ дейността на дирекцията за борба с организираната престъпност е била политизирана.
„Без съмнение дейността на ГДБОП беше политизирана - не на служителите, а на ръководството. Имаше съзнателно налагано полицейско насилие", посочи Румен Петков и даде като пример за това ареста на ексвеонния министър Николай Цонев. „Миро Флоров политизира работата на ГДБОП и въведе полицейското насилие", посочи още Петков.

"По същество това е консервативна система - когато тръгваш да налагаш такива промени с такъв стил, без никакъв съдържателен и междуведомствен дебат, това не е добър знак за страната. Не са обсъдени в гилдията, партньорите са малко озадачени и на всичкото отгоре периодът е скъсен на три дни", обясни бившият шеф на МВР.

Ако няма ясно разделение на задълженията на отделните служби, цялата отговорност ще падне върху премиера Пламен Орешарски, което „не е добре за една демократична държава". Има опасност да претоварим министър-председателя с високи очаквания „като му сложим една суперагенция ДАНС", предупреди бившият вътрешен министър.

Петков не е съгласен и председателят на ДАНС да се избира от Народното събрание, без указ на президента.

Този президент показа, че сигурността за него не е нищо, но това че този президент не се справя, не е на нивото, на което трябва да бъде, не означава че президентската институция трябва да бъде принизявана, посочи Румен Петков и предупреди, че така всъщност приравняваме агенцията с правителството, тъй като НС избира правителството. „Има неща, които в стратегически план не мисля, че са полезни - не мисля че бива в този момент да бъде принизявана която и да е институция", категоричен бе бившият вътрешен министър.