С голямо мнозинство германският парламент прие резолюция, признаваща масовото избиване на 1,5 милиона арменци в Османската империя преди 100 години за геноцид, съобщава Ройтерс.

С решението си Берлин рискува дипломатически скандал с Анкара.

Вотът бележи значителна промяна в позицията на Германия. Страната е най-големият търговски партньор на Турция в рамките на ЕС и е дом на най-голямата турска общност. За разлика от Франция и други десетки държави, Берлин дълго време се противеше да нарича масовото избиване на арменци геноцид.

Понятието също е деликатно за Германия, тъй като все още не може да изчисти петното от избитите милиони евреи през Втората световна война.

В парламентарна сесия във връзка с арменския геноцид всички парламентарни групи в Бундестага ( долната камара) подкрепиха резолюция, която със сигурност ще вбеси турския президент Реджеп Ердоган.

По-рано тази седмица подобна резолюция прие парламентът на Австрия.

Онова, което се е случило в разгара на Първата световна война в Османската империя пред лицето на света, е било геноцид", каза председателят на Бундестага Норберт Ламерт в началото на дебата.

Съдбата на арменците е исторически пример за масово изтребване, етническо прочистване, експулсиране и геноцид, който бележи XX век по такъв ужасен начин, се отбелязва в резолюцията, приета на първо четене.

Турция отрича, че клането е геноцид.

По-рано германският президент Йоахим Гаук също определи клането за геноцид.

Иначе германският парламент ще гласува за официално признаване на клането за геноцид през лятото.