Аз лично изпратих Дянков и Трайков в Москва, за да кажат на руснаците, че няма да строим "Белене".
Това посочи министър-председателят Бойко Борисов по време на едночасово интервю в ефира на БНТ, като основна тема бе уволнението на двамата министри - Трайков и Константинов.

„Няма нито един проект, в който Трайков да е бил против, а аз - за", изтъкна премиерът.

За АЕЦ „Белене" той посочи: В тази централа са похарчени 1,380 млрд. „живи български левчета" на българския данъкоплатец. Той добави, че е разпоредил да се изплати целият реактор, за да бъде прехвърлен в АЕЦ "Козлодуй".

Попитан кога ще стане ясна съдбата на проекта „Белене", Борисов отговори: Когато ми бъде предаден докладът (на британската банка консултант, б.р.), ще кажа на хората. Нищо официално написано не са оставили пред мен. До този момент не можем да отговорим на нито един въпрос.

Тази централа има лиценз и може да започне да се строи от утре, но какво й липсваше - финансово-икономическа обосновка, да се знае каква й е цената, да се знае какво й е бъдещето след 15-20-30 години и най-важното - да бъде диверсифициран проектът, сиреч да сме независими от руснаците. До този момент ние не можем да отговорим на нито един въпрос и се надявам до края на месеца да знаем точно, каза още Борисов.

Когато за първи път се срещнахме с Путин, ние му казахме, че искаме проектът да бъде диверсифициран - дали в доставката, дали в собствеността - търсим инвеститор и ако не дойде такъв, няма да застанем до този проект, разказа Борисов и съобщи, че според него Путин е разбрал това.
Премиерът уточни, че до този момент такъв инвеститор не е намерен.

До 6 май трябва да върнем кредит за половин милиард лева, взет за „Белене", изтъкна за пореден път Борисов.
„Може ли да пишете милиард, без да сбъркате", обърна се той към водещата и уточни, че когато някой трябва да сложи край, трябва да знае какви пари са похарчени. „Трябва да отида и да кажа: Ето така стоят нещата - можем да диверсифицираме проекта по такъв начин - или не можем".
Това решение за такъв проект, за толкова похарчени пари може да се вземе и от нас, но и от общественото мнение. "Аз ще предложа на президента Плевнелиев да обмисли каква е възможността за един референдум и за "Белене", и за шистовия газ".

Относно информациите, че министър Трайков е бил против проекта „Белене", премиерът се възмути: Трайков бил против, как ще бъде - след като цялата тази отговорност за политическото решение ще бъде върху мен.

Борисов призна, че за хората от Северна България проектът е важен, защото ще има 10 хиляди работни места, „ще цъфне буквално този регион".

В заключение той констатира, че мнението за АЕЦ „Белене" е субективно. „Чакаме доклад на най-добрия консултант в света - HCBS банк", припомни Борисов и поясни, че тя вече 6 месеца работи по доклада. „Когато стане готов докладът, ние ще имаме отговори на това, което ни мъчи", каза в заключение премиерът.

Проектът „Белене" беше специален акцент в общата пресконференция на президента и премиера след политическата им консултация по-късно през деня.

По въпроса дали да бъде проведен референдум за централата държавният глава Плевнелиев подчерта, че може да се организира подобно допитване с главен въпрос "България иска ли нови мощности или не" и подчерта, че трябва да се подготви така, че да съответства на Конституцията и закона.

За да стартираме референдума, трябва да сме много коректни към българските граждани и да им дадем възможност чрез информиране да изберат, добави той.

Премиерът очерта ситуацията с развитието на проекта и подчерта, че лично е дал указания и страната ни води две съдебни дела с Русия - едното е в Париж - за 150 милиона лева, а другото в Женева. Той съобщи предстоящите плащания за България по проекта Белене.

Борисов отбеляза, че е изпратил финансовия министър Дянков да съобщи на руснаците, че без да бъде диверсифициран проектът, няма да строим. Само българо-руска централа няма да строим, подчерта премиерът. Той обясни, че за 2/3 от реактора българският данъкоплатец вече е платил и уточни, че системите в него са на германската Сименс и на френската Арева и те си искат парите.

Ние сме принудени или да продължаваме да даваме пари или да се съдим, добави Борисов и намекна, че има опасност да бъдем осъдени, защото предишното правителство е извършило плащане, а съгласно законодателството, когато е извършено заплащане, ние сме приели.

Засега мили-мои, ние имаме 2/3 произведен реактор, който си стои там и в един момент ще ми го правят с панделка и ще ми кажат: Или си го взимай, или го даваме на турците, които имат подписани за четири такива реактора, коментира той. Премиерът разсъждава на глас каква ще бъде тогава реакцията на българската опозиция и народ, ако реакторът, произведен за Белене, замине за Турция.

Продали енергийните интереси на България, дали на Турция монопола на ядреното гориво, ядрената енергетика; вече България не е енергиен център на Балканите, а Турция, изброй той и попита -  кой ще излезе да ме защити?

За това изпратих Дянков да им каже, че искам да си го доплатим, да си го вземем, каза той. Премиерът съобщи, че от Брюксел са ни казали, че би могло да се работи по проекта от Белене да се монтира като седми реактор в Козлодуй.

Помолен да каже дали икономическият министър Трайков не е отстранен заради позицията му към Лукойл, както и да коментира информациите, че държавата е сключвала неизгодни договори за горива, Борисов заяви, че е разпоредил вътрешният министър Цветанов да извърши проверка веднага. Този, който го е сключил, ще го посети прокурор по моя молба, добави премиерът, но и коментира, че информациите са спекулативни.

Той припомни, че финансовият министър е отнел лиценза на Лукойл чрез митниците и че половин година Лукойл са работили без лиценз, били са принудени да инвестират към 40 милиона долара и са сложили измервателна апаратура навсякъде.

Връзката между Иван Костов и Вальо Златев стартира от 20 години и те сега са като семейство след развод - топят се и търсят трети виновник. Нищо общо нямаме с тях. Да си изваждат кирливите ризи и да си разказват те. Много близки са били, много, отсече министър-председателят.