На фона на продължаващото насилие, което заплашва да дестабилизира източната част на Украйна, Европейският парламент призова за за замразяване на руските активи в ЕС и незабавни мерки срещу руските енергийни компании и техните дъщерни дружества.

ЕС трябва да ускори налагането на санкции за руски граждани и да бъде в готовност незабавно да наложи икономически санкции срещу Русия, решиха евродепутатите и приеха резолюция по темата по същото време, в което се провежда срещата на върха в Женева между Москва, Вашингтон, Брюксел и Киев.

Депутатите изразиха надежда, че четиристранните разговори ще проправят пътя към дипломатическо решение на кризата и приветстваха идеята за провеждане на национален референдум относно бъдещия статут и териториалното устройство на Украйна, предложен от изпълняващия длъжността президент Александър Турчинов.

ЕП изрази дълбоката си загриженост за бързо влошаващата се ситуация и кръвопролитията в Източна и Южна Украйна. Парламентът прикани Русия незабавно да спре подкрепата си за въоръжените сепаратисти, както и да оттегли войските си от източната граница на Украйна.

Украинските власти имат пълното право да използват всички необходими средства, включително правото на самоотбрана, както е определено в Устава на ООН. Депутатите се обединиха около това становище и предупредиха Русия да не използва законното право на Украйна да защитава териториалната си цялост като претекст за провеждането на военно нашествие.

Европейските народни представители на 28-те призоваха още за разширяване мисията на ОССЕ, която следи за военни провокации и съблюдава спазването на човешките права в Украйна.

Отделна мисия ще бъде организирана и с цел подробно наблюдение на предстоящите избори за президент, насрочени за 25 май.

Евродепутатите от ГЕРБ подкрепиха резолюцията на Европейския парламент и заявиха, че принципно подкрепят проекта „Южен поток", но при условие, че той спазва условията на Третия енергиен пакет във всички фази на своята реализация.
„Призоваваме всички партии в България да не определят позициите си по този важен въпрос, водени от идеологически представи от миналото и да се обединят около политическите и икономически интереси на страната", написаха нашите представители в ЕНП.

От своя страна социалистите и демократите в ЕП не подкрепят незабавните икономически санкции срещу Русия и прекратяването на "Южен поток".

Резолюцията "Натиск от страна на Русия върху държавите от Източното партньорство и по-специално дестабилизирането на източната част на Украйна" беше подкрепена основно с гласовете на десните партии.

Групата на социалистите и демократите изрази съмнение още при формулирането на заглавието на резолюцията. На състоялия се вчера дебат евродепутатът Илияна Йотова заяви, че санкциите и конфронтацията не решават проблема, а трябва да се търси взаимно приемлив компромис между Русия, Украйна и ЕС.

"Говорим за икономически санкции срещу Русия, но направили ли сме вече изчисленията за финансовите щети, които ще понесат държавите членки и особено тези от Източна Европа? Нека припомня, че само за две седмици България загуби 250 милиона евро по време на газовата криза през 2009 г.", сподели Илияна Йотова по време на разискванията преди гласуването.

Тя допълни, че не споделя позициите, изказани от някои нейни колеги, които смятат, че в резолюцията на ЕП трябва да се включат текстове, призоваващи за тежки икономически санкции срещу Русия.

На състоялия се късно снощи дебат в Групата на социалистите и демократите се чуха различни мнения. Преобладаващото обаче бе, че незабавни икономически санкции срещу Русия не са в полза на решаването на конфликта и групата реши да гласува в пленарна зала с позиция "въздържал се".