Финансовият министър Симеон Дянков заяви на брифинг в МС, че пенсионната реформа е закъсняла поне с 10-12 г. Той обаче увери, че се мисли как да бъдат компенсирани държавните служители, които ще трябва сами да си плащат осигуровките, което най-вероятно ще започне от средата на 2012 г.

По повод националния протест, събрал близо 30 хиляди души пред парламента в София, Дянков каза: „По-добре да направим пенсионната реформа сега, отколкото след три-четири месеца да я направим с външни хора, които да ни диктуват какво и как трябва да се направи, защото тогава тя ще бъде много по-тежка. Всичко това, така или иначе, трябва да стане. Няма държава в ЕС, където да не е имало стачки, те са естествена част от демокрацията и кризата."

И това според финансовия министър се отнася както за пенсионната реформа, така и за реформите в БДЖ, за реформата, която предвижда държавните служители да си плащат осигуровките.

Симеон Дянков обеща, че до средата на утрешния ден ще има анализ, който показва какво ще струва всички държавни служители и тези в силовите ведомства сами да си плащат осигуровките. Идеята, която сподели вчера и премиерът Бойко Борисов, е със съответния процент да се повишат възнагражденията им, за да не са ощетени.

Дянков уточни, че при този случай бюджетът ще загуби, защото със средната заплата "са вързани" няколко други социални плащания. Това по думите му налага да има още ден-два за доработка заради това, че с увеличаването на средната заплата са свързани и други компоненти като например майчинските, студентски стипендии. По тази причина изчисляваме какви ще са допълнителните разходи, добави министърът.

Подобна мярка обаче налага още до средата на 2012 г. да има актуализация на бюджета за догодина.

Междувременно и военният министър Ангелов заяви, че трудно би приел идеята държавните служители сами да си плащат осигуровките, ако не се повишат заплатите им пропорционално.