Москва не дели правителствата и държавите на про- и антируски настроени. „Искаме да работим прагматично", заяви Сергей Лавров по време на срещата си с премиера Орешарски.

От своя страна българският министър-председател е подчертал, че един от най-важните проекти на наша територия е „Южен поток".

Нееднократно сме заявявали силната си заинтересованост от осъществяването му. От самото начало на работа на това правителство започнахме да полагаме усилия за наваксване на изоставанията и постигнахме значителен напредък", е заявил премиерът.

Русофоби и русофили „посрещат" Лавров пред президентството
Още...

По думите му, спирането на проекта е заради започнатата процедура от Европейската комисия срещу България. „Страната ни е представила коментари по повдигнатите от Комисията въпроси. Смятам, че разполагаме с достатъчно добри аргументи и оставам оптимист, че те ще бъдат приети", е заявил Орешарски, изтъквайки отново, че проектът е много важен за България и правителството ще положи всички усилия за реализацията му, но в рамките на европейското законодателство.

Министър Лавров е посочил от своя страна различни проблеми на двустранните търговско-икономическите отношения, стоящи на дневен ред.
В коментар на тях Пламен Орешарски е отбелязал: „Фактът, че част от тези въпроси дискутираме още от 90-те години, показва, че трябва да ускорим работата по тях, да насърчим участниците в преговорите да бъдат по-оперативни".

По отношение на конфликта в Украйна Орешарски е посочил, че от самото му начало България се е обявила за запазване на териториалната цялост на страната, като в същото време е отправила препоръки към украинските власти за повече интегритетни действия и е осъдила закона за ползването на езиците.

„България ще подкрепи всякакви дипломатически усилия за решаването на кризата в Украйна. Колкото по-бързо стане това, толкова по-добре ще бъде за всички", изтъква премиерът.