24 часа"

Продават "Пикадили" отново

Pазмествания на българския пазар за търговия на дребно се очакват до края на годината.

В момента се водят преговори между "Карфур" и "Пикадили", научи "24 часа". Целта е френската верига, която е представена у нас чрез гръцката "Маринопулос груп", да придобие българските магазини, които наскоро станаха собственост на "АП Март" на бизнесмените Ангел Ангелов и Петър Дудоленски.

„Труд"

Скандал в кабинета заради децата на бежанците

Скандалът с нежеланите в училището на Калище девет деца на бежанци се пренесе в Министерския съвет.

Образователният министър Румяна Коларова обвини вчера за създаденото напрежение Държавната агенция за бежанците (ДАБ), която е на подчинение на МС. "Тази агенция генерира социално и междуинституционално напрежение", каза Коларова. Тя призна, че директорката на училището в пернишкото село Калище сама е ходила да търси деца, за да ги записва, но след обществения натиск се е отказала.

„Стандарт"

Токът скача до 10 процента

Токът скача до 10%  от 1 октомври. Това обяви председателят на ДКЕВР Светла Тодорова. Тя обаче отказа да даде по-точна прогноза. Стана ясно само, че от идния месец няма да има диференцирани цени на тока за бедни и богати. Тодорова обясни, че времето е твърде малко, за да се правят генерални промени. Целта на регулатора е да компенсира предишни решения, които са довели до дефицити в системата. Предстоящото поскъпване обаче няма да се окаже достатъчно, каза още Тодорова.

За разлика от цената на тока тази на парното вероятно няма да се вдига от следващия месец. Шефката на ДКЕВР обясни, че наредбата позволява това да стане при по-малки поскъпвания на газа.

„Монитор"

Изтеглихме 453 млн. лв. от банкомати по морето

България очаква газова криза през зимата заради напрежението между Русия и Украйна. Във вторник министърът на икономиката Васил Щонов е свикал кризисния щаб. Това съобщи вицепремиерът и регионален министър Екатерина Захариева след заседанието на правителството вчера.

 

„Следим с притеснение ситуацията между Русия и Украйна. Подготвяме се. Всичките прогнози са, че ако продължава напрежението като сега, е голяма вероятността това да се случи", обясни Захариева. Тя каза, че към момента няма информация за намаляване на доставките на газ от Украйна към България.

„Сега"

Енергийните фирми масово съдят ДКЕВР

Над 350 съдебни дела са завели енергийните фирми срещу Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) от началото на годината до сега. "С тях делата, които вече са на някакъв етап, са над 1000", съобщи вчера новият председател на ДКЕВР Светла Тодорова. Основната причина за исковете са решения на комисията, с които се отнемат приходи от енергийните дружества, а впоследствие бяха обявени за незаконни. По-голямата част от тях е свързана с т.нар. такса достъп, която ДКЕВР въведе със задна дата. Производителите на ток от вятър и слънце трябваше да плащат по 2.45 лв. за мегаватчас за присъединяване към мрежата. В момента централите си искат неправомерно събраните от тях пари обратно.

„Дума"

До 10% поскъпва токът от 1 октомври

Увеличение на цената на тока ще има от 1 октомври, и то ще бъде до 10%. Това заяви новият председател на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Светла Тодорова, която замени в началото на месеца Боян Боев.

Точният размер на повишението ще стане ясен на 19 септември, когато ще бъде готов и публикуван докладът на работната група на регулатора, уточни тя. След това дружествата в сектора ще могат да предявят своите претенции.

Тодорова отказа да коментира точния размер на увеличението, преди да бъде готов докладът на работната група. Тя обаче даде да се разбере, че предстоящото увеличение няма да е последното и че е възможно скоро отново да има корекция на цената, но "без да се убиват потребителите".

„Капитал дейли"

ЕСО може да бъде засипан от искове за 50 млн. лв.

Електроенергийният системен оператор (ЕСО) е с частично блокирани сметки. Конкретната сума е 3.6 млн. лв., а мярката идва, след като Софийският градски съд уважи молбата на "Ибердрола Ринюъбълс" за обезпечение на бъдещите искове на компанията. Причината е усвояването от ЕСО на гаранции по неосъществен вятърен проект на испанската фирма в България. Съдът е приел аргументите на "Ибердрола", че НЕК (чиито права са поети от ЕСО след фактическото разделяне на двете компании) вероятно е усвоил средствата без основание, тъй като проектът не е изграден и по него държавната компания не е направила никакви разходи. Тепърва испанската фирма трябва да съди ЕСО за връщане на парите.