Най-смъртоносният бум на вируса Ебола в историята продължава да взима жертви в Западна Африка, докато управниците се борят да спрат разпространението на вируса, съобщава СиЕнЕн.

Еболата е един от най-опасните и смъртоносни вируси, които са известни до момента. Симптомите, които предизвиква, са кървене от ушите и от носа, главоболие,  косата и ноктите започват да падат. Срещу Еболата няма открита ваксина.

През уикенда, либерийският президент Елън Джонсън Сърлийф, затвори повечето от границите на страната. Също така президентът наложи ограничение на публичните събирания и помоли хотелите, ресторантите и други подобни места да пуснат петминутен видеоклип за това как да се предпазиш от заразяване.

"Без съмнение вирусът ебола е национален здравен проблем", казва Сърлийф и допълва: „Атакува начина ни на живот и ще доведе до сериозни икономически и социални последици. Принудени сме да се преборим с този тормоз."

На 20 юли, Световната здравна организация потвърди 224 случая на ебола в Либерия, като това включва 127 смъртни случая. Общо ебола вирусът е убивал най-малко 660 души в Западна Африка. Имало е 45 нови случая, докладвани в региона между 18 и 20 юли.
Здравните власти се притесняват за разпространението на вируса към други страни в региона. Това е първият толкова голям бум на ебола вирус в Западна Африка.

Междувременно американски здравни работници помагат в борбата срещу смъртоносната болест, като излагат и самите себе си на риск от заразяване. Докторите и медицинският персонал са уязвими към вируса, защото се разпространява чрез излагане близо до телесните течности на заразения. Може да се прихване и от установен контакт с предмет, замърсен от секретите на болния.

След съобщението, че се затварят границите, Либерия въведе и нова политика относно пътуванията и по-точно да се тестват всички пътници, които излизат от страната и всички, които влизат в нея. Надяват се, че тези мерки ще спрат разпространението на вируса.