В холандските зеленчуци свършват витамините и затова местните жители стават все по-дебели, но въпреки това страдат от недостиг на витамин, твърдят диетолози и екологични организации, отбелязва в. „Ди пресе".

Качеството на салатите, гъбите и краставиците, а така също и други зеленчуци, растящи на холандска земя, е далеч от нормите. Заради интензивната експлоатация почвата е напълно изтощена и не може да произвежда необходимото количество минерали, които в процеса на растежа се превръщат във витамини.

Например съдържанието на витамин С в парниковите краставици за последните няколко години е намаляло с 99%, твърдят учени от Аграрния университет във Ваганинген.

Съдържанието на витамини в броколито и цветното зеле от 2001 година насам е намаляло съответно с 84% и 64%. Цикорията пък изобщо не съдържа витамини.

Единственият зеленчук, произвеждан в Холандия, който е повишил нивото на витамини, е червената чушка: сега тя съдържа с 3.6% повече витамини, отколкото преди 7 години.

По-голямата част от земите ни е мъртва, констатира организацията за защита на правата на потребителите Consumentenbond, цитирана от hicomm.bg.