Американският държавен секретар Хилари Клинтън и румънският външен министър Теодор Баскончи подписаха във Вашинтон споразумение за разполагане на ПРО на територията на Румъния, съобщиха информационните агенции.

Предвижда се елементите на противоракетната отбрана да бъдат разположени  в страната до 2015 година.

В изявление на Държавния департамент на САЩ се казва, че сътрудничеството с Румъния в тази област „не само ще задълбочи стратегическите двустранни отношения, но ще представлява значителен принос за колективната сигурност на страните от НАТО".

Елементите на американската ПРО ще бъдат разположени върху територия с площ от 175 хектара. Според информация на Държавния департамент, в базата ще работят 150-200 американски военни.

Още през май т. г. румънският президент Траян Бъсеску съобщи, че в базата, ще служат около 200 военни, но капацитетът й ще бъде за 500 души.  
Командването й ще бъде възложено на Румъния.

Руското външно министерство реагира незабавно на новината за подписаното споразумение между САЩ и Румъния, като изрази отрицателното отношение на руската страна.  В официално изявление се казва, че развитието на събитията засилва необходимостта от това Русия да получи „юридически обвързващи гаранции, че елементите на ПРО не са насочени срещу стратегическите ядрени оръжия на Кремъл.

Идеята за разполагане на ПРО в Европа като част от защита на Европа срещу евентуално ракетно нападение беше защитавана горещо от администрацията на Джордж Буш - младши

. Първоначално се планираше такива да бъдат разположени в Полша и Чехия. Русия обаче категорично се противопостави на тези намерения. Настоящият президент Барак Обама отложи реализирането на тези планове, но не се отказа от стратегията за ПРО, но го отложи за 2015 година.

Припомняме в Турция ще бъдат разположени радарни установки за ранно предупреждение за изстреляни ракети срещу страните от НАТО.

Решението за реализация на проекта за система на защита от ракетно нападение беше прието на срещата на високо равнище на НАТО в Лисабон в края на 2010 година. Това според експертите на алианса е част от новата стратегия за сигурност и ще способства за укрепването на отбранителните възможности на атлантическата общност.

Предвижда се радарът да бъде разположен в югоизточната част на Турция и ще позволява да бъде наблюдавана територия на изток и юг в радиус няколко хиляди километра.