Проектът на искане за сезиране на Конституционния съд по опасните разпоредби от Закона за НСО вече е готов. Това обяви в социалните мрежи народният представител от Реформаторския блок Петър Славов. Проектът вече е разпространен сред колегите на Славов в парламента.

Припомняме, спорните разпоредби в Закона за НСО бяха приети от ГЕРБ и ДПС в края на юли. Въпреки исканията за налагане на вето, в средата на август президентът Росен Плевнелиев подписа Закона за НСО. Ден по-късно Петър Славов обяви намерението си за сезиране на Конституционния съд.

Реформаторът се надява събирането на нужните 48 подписа да започне възможно най-скоро. Той вече е получил уверение за подкрепа от Патриотичния фронт и отделни народни представители от други парламентарни групи.

Обмислял се включително вариантът да се постави жалбата пред стаята на ПГ на Реформаторския блок. Така ще може всеки депутат, който иска да се опълчи на противоконституционните текстове, да се запознае с нея и да постави своя подпис.

Реформаторите изтъкват, че с атакуваните разпоредби се въвежда недопустимо дискриминиране между български граждани, като за част от тях - служители или имащи определени взаимоотношения с НСО, се създават недопустими привилегии, недостъпни за останалите граждани. Това се реализирало след субективна преценка на междуведомствена комисия, без да има изискване за мотивировка и обосновка, как точно тези лица са „свързани с националната сигурност", а не на основание нормативен акт или заемана висша държавна длъжност, изискваща охрана.

Отбелязва се още, че част от атакуваните разпоредби пряко противоречат на основни човешки права по глава Втора от Конституцията. Такова противоречие имало например при забраната за подлагане на медицински манипулации без съгласието на гражданина или пък принудителното му задържане от държавен орган, без за това незабавно да бъде уведомена съдебната власт с оглед произнасянето на законосъобразността на задържането.

Освен това чрез текстове от закона се създавали привилегии за група лица само на основание принадлежност към Национална служба за охрана, твърдят още реформаторите. За служителите на НСО било въведено и право на допълнителен годишен отпуск при брак, раждане/осиновяване на дете или смърт на близък роднина, надхвърлящи в пъти полагащите се на гражданите.

От РБ поясняват, че тези разпоредби важат за всички служители на НСО, независимо от заеманата позиция, характера на извършваната работа и натоварването му.