
Той подчерта, че различията са както в имуществено, така и в идейно отношение.
Той обвини “някои другари от Висшия партиен съвет”, които открито заявяват, че който не строи капитализъм, няма място в БСП и отправи директен въпрос към другаря Овчаров още ли БСП смята, че може да управлява с “дясна политика и с добрите от НДСВ”.
Естествено, зам.-председателят на БСП не отговори на въпроса.
Генералът заяви, че е време да се проумее, че зад усуканите декларации на партийния елит се прикриват интересите на отделни личности и групи, че всичко това обслужва чужди интереси и че политиката на БСП се определя извън партията.
Той отбеляза, че в момента, предусещайки облагите от властта, в БСП се връщат политическите хамелеони, напуснали партията в най-трудните й времена.
Генералът посочи 7 въпроса, в които се виждат драстични и принципни разминавания с убежденията и желанията на партийните членове и на висшия съвет:
членството на България в НАТО, войната в Ирак, продажбата на българска земя на чужденци, разполагането на американски военни бази у нас, здравното осигуряване, коалиционната политика на БСП, АЕЦ-Козлодуй.
Това, отбеляза генералът, не са конюнктурни въпроси, а решения, предопределящи бъдещето на българите за близките 50 години.
Аз повече не желая да бъда параван за тези, които спекулират с лявата фразеология и ни представят като модернизация и реформиране онова, което всъщност е обезличаване и ликвидиране на същностния облик на БСП, заяви народният представител.
Той подчерта, че остава с идеите на партията, но не и с принципите и методите на нейното ръководство.
След изказването си пред Конгреса, което бе посрещнато с бурни аплодисменти, но в същото време, без да предизвика полемика сред делегатите, ген. Петров заяви за news.bg , че не смята да напуска БСП, нито парламентарната група, а да продължи да отстоява за промяна в нейната политика.