ООН смята, че 10 000 цивилни са убити или ранени след двумесечните военни акции на правителствените войски на Шри Ланка срещу "Тамилските тигри", което може да се смята за военно престъпление.

Върховният комисар в ООН по правата на човека Нави Пилай призова двете враждуващи страни да прекратят военните действия в североизточната част на острова, съобщи Би Би Си.  

Пилай описа броя на цивилните жертви като "наистина шокиращи" и предупреди, че може да достигне до "катастрофални" нива.

Правителството на Шри Ланка заяви, че е "много разочаровано" от "непрофесионалното изявление" на председателят на комисията към ООН.

Все още няма никаква реакция от страна на бунтовниците. Чрез телефонно обаждане държавният секретар на САЩ Хилъри Клинтън е заявила пред президента на Шри Ланка Махинда Раджапакса, че в САЩ са силно обезпокоени от влошаването на положението в страната и нарастващия брой на загиналите в правителствените зони за сигурност.

Обвиненията на ООН за правителствените военни операции в Шри Ланка през последните седмици са „неоснователни", категорично заяви от своя страна министърът по човешките права Махинда Самарасинге.

Министърът отрече армията да обстрелва демилитаризираната зоните за сигурност за цивилното население и обвини върховния комисар на ООН по правата на човека Нави Пилай, че за оценката си разчита на поддръжници на бунтовниците.

„Това е много, много непрофесионално от страна на Пилай, да разчита на непотвърдени данни.

Близо 70 000 са жертвите на 20-годишната война между двете страни.

Припомняме, в началото на февруари тази година правителството на Шри Ланка отхвърли призива на САЩ и други страни да преговаря с „Тамилските тигри".