От Брюксел президентът Росен Плевнелиев отправи послание към „всички популистки настроени лидери у нас, които са готови да се обвържат по един антиевропейски начин с популистки идеи".
Коментирайки след Срещата на върха вътрешнополитическата и социалната ситуация у нас и свързаните с нея искания за промяна на Конституцията, Плевнелиев припомни, че на специална сесия на 17 април предстои Европейският парламент да обсъди промените в основния закон на Унгария, за които има притеснения, че не съответстват на европейското законодателство.
Той препоръча на „лидерите популисти" да наблюдават сесията на ЕП на 17 април.
„Нямам нищо против промени в Конституцията, но съм против това да се случи по антиевропейски и недемократичен начин", категоричен бе държавният глава в Брюксел.
„Ако искаме да променим Конституцията си, трябва да си дадем достатъчно време, за да подготвим промените, да проведем дебат, да постигнем консенсус, след което да ги съгласуваме със Съвета на Европа, с европейските институции, с Венецианската комисия", коментира още Росен Плевнелиев.
Стана ясно, че държавният ни глава е разговарял с френския си колега Оланд и британския премиер Камерън във връзка с опасенията от миграционен натиск от страна на български граждани след предстоящото отпадане на ограниченията на трудовия пазар за българи и румънци.
Плевнелиев отново подчерта, както и вчера, че България не може да бъде използвана като удобно извинение за разрешаване на вътрешнополитически проблеми.
„Българите допринасят със своя интелект, честен труд и със социалните си вноски в държавите, в които се намират, а студентите ни в Лондон внасят огромни такси, от които английската държава печели. Готови сме да разгледаме всеки казус, ако има някакви данни, но в момента не разполагаме с такива и не следва България да бъде сочена като удобен виновник за проблем, какъвто няма", категоричен бе Росен Плевнелиев.
На срещата на върха той още веднъж е подчертал необходимостта от баланс между фискалните политики и политиките на растеж.
Росен Плевнелиев е припомнил, че България ще запази културата си на стабилност и ще се придържа към бюджетната си рамка.
„В България семействата и бизнесът имат около 60 млрд. лева кредити, които зависят от това доколко държавата излъчва сигнали за стабилност.
Ако се харчи неразумно, цената ще я платят всички български граждани и това е ситуацията в цяла Европа", предупреждава президентът.
Той е направил и две предложения, свързани с младежката безработица.
Едното, за което Плевнелиев признава, че е по-малко реалистично, е България да бъде включена в 16-милиардната програма на ЕК за насърчаване на младежката заетост, която в момента обхваща осем държави в ЕС с най-висока младежка безработица.
Другото, което е получило подкрепата и на други държави членки, е страните от ЕС с равнище на младежката безработица над 25% да могат да стартират мерки за насърчаване на младежката заетост със средства от съществуващите структурни инструменти и Европейския социален фонд в сегашния програмен период.
jujijuji
на 16.03.2013 в 10:10:55 #5плевнелиев как ми се иска да се махне да не му гледам наглата самодоволна физиономия още много време.нищо няма да направи за тази страна,няма нужния акъл за да направи нещо
assense
на 15.03.2013 в 22:33:31 #4Президент Росенчо Плевнелиев! Вслушай се в гласът на народа ни, защото в противен случай, това ще изяде и Твоята глава, както Бойковата.

assense
на 15.03.2013 в 22:33:01 #3Президент Росенчо Плевнелиев! Вслушай се в гласът на народа ни, защото в противен случай, това ще изяде и Твоята глава, както Бойковата.

alabalani
на 15.03.2013 в 20:27:17 #2Този смешник говори глупости. Конституцията е на Република България и няма нищо общо "със Съвета на Европа, с европейските институции, с Венецианската комисия". Ако България поиска, може да си направи каквито си иска промени (вкл. дори недемократични) в Конституцията без каквото и да било обсъждане с външни за България фактори. Утре може на един референдум България да реши да стане монархия и да излезе от НАТО и ЕС, примерно. Няма какво да го обсъжда някакъв киртак с Брюксел. Нещастен палячо.
Юлиан-3
на 15.03.2013 в 19:55:54 #1„Нямам нищо против промени в Конституцията, но съм против това да се случи по антиевропейски и недемократичен начин"
тоя постига върхове в говоренето на глупости......как да тълкуваме понятието "антиевропейски начин", Росита?.....кой е тоя, който би предположил, че Конституция би се променила не по законен път?.....става въпрос обаче за нещо съвсем друго - главният синекурец на държавата прави дебел намек, че не одобрява не друго, а ДУХА на промяната.....а терминът "недемократичен начин" си е откровена заплаха, ако не схващате....
