Построената преди повече от 30 години за първите държавни и партийни ръководители на България и Румъния Тодор Живков и Николае Чаушеску резиденция „Липник" отдавна е загубила своя блясък. Сградата, която включва три корпуса с топла връзка помежду им, е изоставена и тъне в разруха, съобщава БГНЕС.

Припомняме, преди дни стана ясно, че бившата резиденция на Тодор Живков в лесопарка „Липник" отново е обявена за публична продан от съдия-изпълнител. Първоначалната цена е около 400 000 лева. Освен трите сгради - Дом 1, Дом 2 и Дом 3, в нея е включена и земята, която към момента е част от държавния горски фонд.
През 2008 г. резиденцията става собственост на покойния бизнесмен Михаил Михов-Мишо Бирата, след като е заменена от бившия областен управител Мария Димова срещу 5 апартамента. Впоследствие заради дългове на фирмата на бизнесмена, тя става собственост на кредиторите му.

Надеждите са, че ще се намери някой, който да я купи и възстанови.

Някогашният „Дом за гости" в Лесопарка „Липник" край Русе е бил направен специално за Живков и Чаушеску. Двете двуетажни тела са били абсолютно идентични, проектирани като огледални образи. Те са имали по два луксозни апартамента - един за държавния глава и един за съпругата му, като всеки апартамент е бил с голяма дневна с камина, спалня и баня. Единствената разлика е била в цвета на английските мокети - за Живков е бил червен, а за Чаушеску - син. Лампериите, вратите, декоративните тавани са изработени от обгорен бор, осветителните тела и полилеите са италиански, а цялото обзавеждане - направено по поръчка.

В момента в резиденцията са оцелели само полилеите и красивите камини, украсени с медни пана на русенския скулптор Георги Радулов. Запазени са и пластиките на големия Никола Терзиев-Желязото. Голяма част от обзавеждането липсва, само няколко бюра, стъклените мастилници и няколко лампиона са оцелели, след като са прибрани от музея за бъдеща експозиция.

В плачевно състояние е и красивата гора около резиденцията, тъй като повече от 10 години районът не се поддържа. Има много саморасляци, а и пътят към сградата не е ремонтиран от години. Ако се появи купувач на имота, той ще трябва да направи сериозни инвестиции.