В столичната "Александровска" болница спасиха живота на бременна бежанка и бебето й, съобщиха от болницата.

В средата на миналата седмица, в Реанимацията на УМБАЛ „Александровска", постъпва 38 годишна жена от кюрдски произход, преведена от Майчин дом в тежко общо състояние.

„Пациентката е бременна в седмия месец,  уплашена, със затруднено, повърхностно, непълноценно дишане, силно учестен пулс и нарушено алкално-киселинно равновесие", разказва д-р Ралица Маринова - анестезиолог-реаниматор, главен административен асистент в Клиника по анестезиология и интензивно лечение (КАИЛ) на болницата.

Ехографските изследвания показват, че плодът е жизнеспособен. След осигуряването на преводач, лекарите разбрали че бременната, съпругът й и трите им деца са пътували 36 часа с камион от Ирак. По това време те имали ограничен прием на храна и вода.

Освен това, жената е повръщала няколко пъти по време на пътуването. След пристигането им в България са настанени в бежанския център „Военна рампа", полицаите са я закарали в болница, защото жената видимо не е била добре.

Първоначално реанимационният екип се съмнявал за прием на токсични вещества, обгазяване, инфекция, но направените изследвания доказали инфекциозен процес и нарушено метаболитно равновесие в организма на бременната жена, резултат на дългото и изтощително пътуване. На следващия ден прегледът от акушер-гинеколог установява влошаване и на състоянието на плода.

Въпреки критичното състояние на майката, с оглед да спасят нея и детето, специалистите решават да извършат спешно секцио. Работата им е усложнена и от липсата на комуникация, тъй като жената говори единствено кюрдски.

Въпреки медицинския риск и езиковата бариера, интервенцията завършва успешно, благодарение на професионализма, бързата и адекватна реакция на екипа от анестезиолози и гинеколози. Новороденото се възстановява в кувьоз в Майчин дом. Лекарите полагат  максимални грижи за оцеляването му, но то все още е с опасност за живота.

През следващите дни родилката е стабилизирана, с възстановени нормални функции на дихателната и сърдечно-съдовата система. Тя е контактна. Предстои й изписване.