С промяната в климата е ясно, че бедствията ще се случват по-често и едва ли ще можем да ги предотвратим. Това заявява в изявление по повод една година от голямото наводнение в Мизия зам.-председателят на Европейската комисия Кристалина Георгиева. Тя посочва, че трябва да предвиждаме бедствията и да инвестираме в подготовка за посрещането им. Трябва да се инвестира и в развитие на възможности за спасяване и възстановяване, и в превантивни мерки при изграждането на обекти и инфраструктура, и в личен план, чрез застраховки на личното имущество в рисковите райони, отбелязва Георгиева.

Оперативните програми за използване на европейските средства в България предвиждат такава превантивна политика и за много от проектите има изисквания за подобни мерки. Превенцията и подготовката обаче трябва да станат част от мисленето на всички българи, за да не позволяваме всяко бедствие да се превръща в трагедия, подчертава Георгиева.

Европейската статистика показва, че всяко евро, вложено в превантивни дейности, спестява между 4 и 7 евро щети при бедствие.

В качеството си на европейски комисар за хуманитарната помощ и реакция при кризи миналата година тя посети бедстващия град, припомнят от Европейската комисия.

„През тези дни само преди една година небето над Мизия се разтвори и градът преживя едно от най-големите бедствия в историята си", заявява Кристалина Георгиева. По думите й, трагедията на Мизия е докоснала много българи. По мнението й, бедствието е извадило на показ най-добрата страна на българския народ, а именно съпричастността и солидарността. Като българка самата Георгиева е била дълбоко трогната и възхитена от всеотдайността и решителността на спасителите и пожарникарите, които помагали на хората в най-тежките часове, доброволците, които с месеци чистили наводнените домове, хилядите, които дарили средства и материали на хората в Мизия, за да започнат да възстановяват живота си.

Европейският съюз също проявил солидарност като предоставил 4 милиона лева в помощ на пострадалия район.

Кристалина Георгиева е категорична, че работата по възстановяване на Мизия далеч не е приключена, тъй като подобни бедствия имат тежки и дългосрочни последствия. Урокът, който можем да извлечем от тях е, че трябва да бъдем подготвени, подчерта тя.