Българите плащат от джоба си 48 % от лечението, когато боледуват. В Европа от личните разходи на един човек за здравеопазване отиват дори под 20%.

Тези данни представиха на пресконференция от Асоциацията на дружествата за здравно застраховане (АДЗЗ), които за пореден път изразиха притесненията си от новите пакети за здравни услуги - основен и допълнителен.

„Този проект не се вписва в необходимите реформи в системата на здравното осигуряване", предупредиха още от асоциацията. Според тях вместо реформата на здравния министър д-р Петър Москов да доведе до намаляване на плащанията от джоба на болния човек, ще донесе точно обратния ефект.

„Проблемът е сериозен, а гражданите се чудят защо точно си плащат здравноосигурителните вноски", посочи председателят на АДЗЗ и бивш здравен министър д-р Мими Виткова.

Тя очерта и някои от основните въпросителни при разделянето на здравните услуги на два пакета.

„В допълнителния пакет са включени шест клинични пътеки, като за тези заболявания пациентът трябва да чака за своето лечение или да заплати на болницата, независимо че редовно плаща здравните си вноски. Една от тези пътеки включва онкологични заболявания", обясни д-р Виткова и поиска да разбере на какъв принцип от Министерство на здравеопазването са се спрели точно на тези шест клинични пътеки и кое ги поставя като социално незначими.

Друг пропуск в реформата "Москов" от асоциацията са намерили и в 65 клинични пътеки, които попадат и в основния, и в допълнителния пакет здравни услуги. При тях едни пациенти ще се приемат без отлагане и за тях ще плаща Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), а други хора ще чакат или сами ще си плащат.
„Какъв ще е изборът и кой ще заплати сам това лечение", се чудят в АДЗЗ.

На базата на тези въпросителни от асоциацията са убедени, че предлаганите промени в пакетите здравни услуги ще деформират самия здравноосигурителен модел у нас, а хората ще се чудят защо плащат своите задължителни здравни осигуровки.

Пътят за разделянето на пакетите не е верният път", отсече д-р Мими Виткова. Председателят на АДЗЗ обърна внимание и на промените, които настъпват в работата на самите дружества за здравно застраховане.

„Министерство на здравеопазването все още официално не ни казва какви са пакетите и на нас ни остава да гадаем първо какво доведе до това разделяне и второ какво включват тези пакети", се оплака д-р Виткова.