Правителството е готово с проект на Стратегия за развитие на туризма. Подробности по темата даде Бранимир Ботев, заместник-министър на икономиката и енергетиката.

Според него в документа се казва, че степента на наситеност на българското Черноморие е стигнала почти до своя завършен вид.

Повече внимание явно се обръща на българския планински туризъм. Имаме близо 15% развит потенциал към момента. Възможността за развитие е четири пъти над сега съществуващата, обяви той. По думите му съоръженията по планините са недостатъчно, но трябва да има баланс за съхраняване на природата.

Предлагаме огромни възможности за екотуризъм. В малка страна като Андора, която е наполовина на Община Севлиево, има три пъти повече ски писти като дължина и четири пъти повече съоръжения, онагледи с пример Ботев.

В Стратегията се набляга и на факта, че имаме над 140 върха с височина над 2000 метра с повърхностни води, даващи възможност за изкуствен сняг. Уникалното съчетание на минерални води в ски ареалите пък може да даде възможността сезонът  да не се ограничава само в трите зимни месеца.

Водещ може да стане и спа и уелнес туризмът. Всяка минута в България се изливат 294 хиляди литра минерална вода. Над 80% от водите у нас се считат за термални по европейски стандарт. 423 миилона литра се изливат ежедневно у нас, пресметна заместник-министърът.

Според него това е най-слабо използваният ресурс, а е с най-голям потенциал за развитие. По-малко от 2% от българските минерални води се използват към момента. Ще се даде тласък на спа туризма, зарече се той.

Диверсификация пък се оказва ключовата дума за сектора според кабинета. Ботев обясни, че в световен мащаб тенденцията е да се предлага съчетание от няколко туристически продукта, затова и трябва да превърнем културно-историческия туризъм в реални атракции. Тук има огромно поле за действие, смята Ботев.