Наполовина намаляват главна дирекция "Регистри" в специализираната администрация на Агенцията по вписвания, стана ясно от съобщение на Министерския съвет. "Броят на териториалните й звена се намалява от 12 на 6, чрез сливане и премахване на отделни излишни бройки. Намалява се и общата щатна численост на Агенцията по вписванията с 5% - от 552 на 524 щатни бройки, като част от мерките за оптимизиране на разходите за персонала през 2015 г. ", гласи съобщението.

С решение на МС устройственият правилник на Агенцията по вписванията бе променен . "Не отговарят на истината твърденията в някои медии, че „Агенцията по вписванията се закрива". Достатъчен аргумент в тази насока е фактът, че се правят промени в действащия Устройствен правилник на АВ, засягащи предимно функционалните характеристики на дейността.

Съществуването на Агенция по вписванията е предвидено в редица закони и подзаконови актове като например Закона за кадастъра и имотния регистър,  Закона за регистър БУЛСТАТ, Семейния кодекс, Закона за Търговския регистър. Нямаме никакво намерение за закриване или преобразуване на Агенцията по вписванията, а само да я развиваме и надграждаме". Това заяви за пореден път министърът на правосъдието Христо Иванов днес след заседанието на Министерския съвет, на което бе прието Постановление за промени в Устройствения правилник на Агенцията по вписванията (АВ).

Проектът за промените в правилника, заедно с доклада на министъра на правосъдието Христо Иванов, бяха качени на сайта на Министерството на правосъдието за обществено обсъждане още на 27 февруари т.г.

Целта на измененията е решаване на идентифицирани проблеми в дейността и организационното структуриране на Агенцията по вписвания, като например липса на ясно разграничаване на функциите, свързани с методическите указания и с координацията; липса на звено, което да извършва анализи по същество на дейностите по регистърните производства; непълноти при формулирането на функциите на част от звената, недостатъчно ефективно разпределение на функциите между различните управленски нива и др.

С тези промени се цели оптимизация на управленските нива, но „това по никакъв начин няма да се отрази на точките, в които гражданите имат достъп, нито на броя лица, които работят грубо казано „на гише", тоест ефективният физически достъп на гражданите до подразделенията на Агенцията, така наречените „фронт офиси", бе казал Христо Иванов и в петък, в отговор на въпроси на народни представители в рамките на парламентарния контрол. „Това, че ние ще съкратим и оптимизираме административната йерархия нагоре по никакъв начин не очакваме да се отрази нито на достъпа, нито на ефективността на услугата, която се оказва", допълни правосъдният министър.

Припомняме, на 29 март Елена Маркова бе назначена за изпълнителен директор на агенцията. Тя смени Венцислав Спиридонов.