Президентът Росен Плевнелиев внесе в 43-то Народно събрание предложение за произвеждане на национален референдум по основни принципи, свързани с изборните права на българските граждани, едновременно с местните избори на 25 октомври 2015 г.

Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава в късния следобед.

По-късно, вечерта, Плевнелиев направи и обръщение към нацията, в което потвърди, че след проведени консултации с парламентарно представените политически партии и коалиции отново предлага народните представители да вземат решение за насрочване на национален референдум със следните три въпроса:

  1. Подкрепяте ли част от народните представители да се избират мажоритарно?
  2. Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и националните референдуми?
  3. Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?

Българското гражданско общество е  достатъчно „зряло", за да се произнася пряко по важните за страната въпроси. Това заяви президентът Росен Плевнелиев в обръщението си към нацията.

Държавният глава изтъкна, че кризите в годините на прехода са били не една и две. По думите му, най-новата ни история доказва, че когато политиците предизвикат нестабилност или сбъркат, именно енергията на гражданското общество излиза на преден план като коректив. Българският народ трябва да бъде чут, а не подценяван, категоричен е Росен Плевнелиев.

Той е убеден, че използването на пряката демокрация е доказателство, че политиците служат на народа. През последните години, изтъква Плевнелиев, сме свидетели на опасен процес н делегитимация на институции, на партии и на политическата система като цяло. Според него част от причините се коренят именно в загубата на вяра, че всеки гражданин е важен и че давайки гласа си, всеки може да промени държавата.

Държавният глава изрази убедеността си, че няма по-силен инструмент за повишаване на доверието на гражданите от референдума. Той вярва, че този най-мощен инструмент на пряката демокрация може да направи политическата среда в страната далеч по-устойчива и стабилна.

В обръщението си към народа президентът Росен Плевнелиев припомня, че за втори път сезира парламента с предложение за произвеждане на национален референдум по изборни права на българските граждани. 42-ото Народно събрание не пожелало да чуе волята на народа по този въпрос, но през изминалата година в обществото се водел интензивен и богат на аргументи дебат.

Според Плевнелиев обществото очаква референдумите да се превърнат в работещ инструмент за решаване на обществено значими въпроси. Той е категоричен, че задача на политиците е да чуят и изпълнят народната воля без капчица популизъм, а отговорно и с мисъл за държавата.

По закон искането на президента за свикване на референдум трябва да бъде одобрено от Народното събрание, но не е указано в какъв срок. Отделно от това, държавният глава обявява датата на референдума не по-малко от два месеца, след евентуално решение на НС

По мнението на държавния глава, общественото очакване да се направи повече за преодоляване на недостатъците и пропуските на прехода е голямо. Той е убеден, че най-сигурната рецепта за устойчивост и представителност на политическите решения е да се пита суверенът. „Нека избегнем политическите боричкания за някой глас в повече, нека приключим с непрестанните обвинения между управляващи и опозиция, като подсилим родната демокрация чрез всенародно допитване", призова Плевнелиев.

Той предлага националният референдум да се проведе заедно с предстоящите избори за общински съветници и кметове на 25 октомври 2015 година. По този начин ще се даде възможност хората да бъдат чути с възможно най-малко допълнително натоварване на бюджета.

Президентът счита, че въвеждането на смесена избирателна система съчетава предимствата на мажоритарната и пропорционалната система и намалява техните недостатъци.

„Като държавен глава заставам категорично зад многопартийната политическа система, която е едно от най-ценните постижения на нашия преход и в никакъв случай не бива да бъде отричана. Същевременно чрез въвеждане на смесена избирателна система, при която част от депутатите се избират мажоритарно, а останалите се избират с партийни листи, ще запазим партийното многообразие, но ще гласуваме и за личности", заявява президентът в мотивите си към предложението до народните представители.

По отношение на въпроса дали да бъде въведено задължително гласуване на изборите и националните референдуми президентът Росен Плевнелиев посочва, че при задължително гласуване участие в избори и национални референдуми ще вземат и сънародниците ни, които по една или друга причина са се отчуждили от политическия живот.

Държавният глава смята, че сме длъжни да намерим начин да приобщим към обществено-политическия живот и тях.

Колкото повече граждани изразят воля, толкова по-легитимни са изборните резултати и по-стабилни са институциите", подчертава държавният глава.

Президентът напомня също така, че задължителното гласуване е инструмент, с който ще се противодейства на най-порочните практики - корпоративен, манипулиран или купен вот. „Само като повишим избирателната активност, ще намалим тежестта на контролираните гласове", категоричен е държавният глава.

Във връзка с въпроса дали да бъде въведена възможност за гласуване дистанционно по електронен път на изборите и референдумите, президентът се обръща с призив за въвеждане на дистанционно електронно гласуване при съобразяване с изискванията на Конституцията.

„Този начин на гласуване ще доведе до по-висока избирателна активност и повече хора ще се чувстват политически представени. Над 1,5 милиона наши сънародници зад граница, както и много граждани в страната, които не са безразлични какво ще е бъдещето на родината ни, ще могат много по-лесно да участват в избори и референдуми", мотивира се държавният глава.

Плевнелиев изразява убеждението си, че ако избирателите кажат „да" на електронното дистанционно гласуване, може да бъде намерено законодателно решение, което да гарантира тайната на вота, изразяването на лична воля и свободен избор.

Ясно е, че това изисква време и не може да стане от днес за утре, но произнесат ли се гражданите в полза на електронното дистанционно гласуване, ще сме длъжни да работим, за да го въведем", посочва президентът в мотивите си.

В мотивите си държавният глава отбелязва, че общественото очакване е референдумите да се превърнат в работещ инструмент за решаване на основни принципни положения.

„Инициирайки допитване до народа, искрено се надявам да дадем път на референдумите и за в бъдеще, защото от всеки един от нас зависи да бъде активен, да има мнение и позиция как да подобрим демокрацията в България. Отговорност на народните представители е да създадат работещи законодателни решения след произнасянето на суверена", заявява държавният глава.

„Произвеждането на референдума е единственият механизъм, след който можем да имаме задължително решение, обвързващо политиците. Това е средство за постигане на истинска и устойчива демокрация. Нека чуем позицията на суверена по тези въпроси и да го направим така, че да спестим средства, които плащаме чрез данъците си, като проведем националния референдум заедно с редовните местни избори", изтъква още президентът Росен Плевнелиев.

В заключение Плевнелиев припомня, че волята за референдум са изразили повече от половин милион българи, които са подкрепили подписката преди година. „Не можем да оставаме глухи за техния глас. Нямаме право да се крием зад конюнктурни аргументи и краткосрочни политически интереси", категоричен е държавният глава.

Той изрази надежда депутатите да вземат решение, което да позволи референдумът да бъде произведен.