От КТ „Подкрепа" настояват правителството да изпълни мярка 39 от антикризисния план, в които се казва, че ще се положат максимални усилия да не се повишават цените на енергоносителите.

Която и да е цена - ток, парно или газ - тя е елемент на всяка себестойност и това означава директно повишаване на цените и образуване на инфлационен натиск.

Няма да подкрепим каквото и да е увеличение на цените, без да се предприемат спешни мерки в областта на анализа и провеждане на одити на всички енергийни дружества, в това число и „Булгаргаз", заяви Мика Зайкова, експерт по икономическите въпроси към „Подкрепа".

По думите и трябва да се анализират технологичните разходи. Нека най-после този прословут договор с Русия поне г-н Бойко Борисов да го види с всичките му анекси, в целия му блясък и разкош, призовава тя.

Вицепрезидентът на КНСБ Николай Ненков също коментира предстоящото увеличение на цените на енергоносителите.

Според него този модел - един доставчик, разбирайте „Газпром", едно трасе, нашето, т.е. Русия-България и един търговец, „Булгаргаз", държавният монополист, явно не работи.

Явно трябва да се погледне и методиката за актуализацията на цените, поясни той и допълни как цената на парното може да се намали:
Топлофикациите, част от тях произвеждат и ток. Този ток се изкупува на преференциални цени, разбирайте по-високи, от енергийната система. Така че това е едната насока за омекотяване ръста на парното.

По думите му явно има погрешна методика за начисляване на инвестициите, които правят топлофикациите.

Оказа се, че на три години тези инвестиции се начисляват на края на третата година, в цената, което е една от основните причини, освен цената на газа, за увеличение на цената на парното.
Би трябвало тук принципът да е както при тока - инвестициите да се начисляват всяка година, за да няма такива резки скокове
, каза Николай Ненков.