С около 330 млн. лева трябва да се актуализира бюджетът на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), за да няма срив в здравеопазването. Това обяви зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков, цитиран от БНР. По думите му именно това е сумата, на която възлиза реално изчисленият дефицит на Касата на базата на досегашните разходи. Пенков е и представител на държавата в управата на Здравната каса.

Той обясни, че в този дефицит влизат дефицит на плащания на болнична помощ и за лекарства за домашно потребление. Тази година има изключително голям ръст на потребление на болнични услуги. „Според мен една актуализация на бюджета ще даде спокойствие на хората, че има средства и когато са болни, ще си получат спокойно лечението", посочи зам.-министърът.

Финансовият анализ на НЗОК пък показва, че дефицитът е близо половин милиард лева. До края на годината се очаква преразходът да е 491 млн. лева. Днес Надзорният съвет на Касата се събира, за да търси изход от ситуацията и да реши дали ще има актуализация на бюджета.

Болничната помощ формира най-големият преразход на НЗОК. До края на годината Здравната каса няма да може да плати на лечебните заведения над 329 млн. лева. За лекарства за домашно лечение не достигат над 96 млн. лева, за онкомедикаментите - над 48 млн. лева. Други 16 млн. лева няма да достигнат за покриване на медицинските изделия, пише още в доклада на Касата. Основният проблем пред здравната система и стабилността на Здравната каса е увеличаващият се брой на хоспитализациите.

Председателят на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов е категоричен, че ако бюджетът на Здравната каса не се актуализира или не се вземат други мерки, след септември у нас няма да има здравеопазване.

От съсловната организация настояват за среща с премиера, с финансовия и със здравния министър, с всички парламентарни партии. Ако обаче се наложи актуализация на бюджета на Касата, тя трябва да се гласува, докато работи този парламент. За спешна актуализация на бюджета на Касата настояха в отворено писмо и пациентски и болнични организации. Пациенти и лекари искат още да отпадне и постановлението, прието преди два месеца, за остойностяване на медицинската дейност.

На заседание следобед в Министерството на здравеопазването работна група ще обсъжда отпадането на Постановлението за заплащане на надлимитната дейност на болниците.