Цветовите тоналности доказано влияят на нашето настроение. Те могат да ни "вкара" във форма или обратното - да ни направят слабо работоспособни и потиснати, пише zdrave.bg.

Затова е добре за всяко помещение, в което пребиваваме по-дълго време, да се избира подходящия цвят - не само според това какъв ефект искаме да постигнем, но и според нашия вроден темперамент.

Така например психолозите препоръчват за работния кабинет, спалнята или хола да се подбират строго определени цветове. За стимулирането на мозъчната дейност също трябва да изберем подходящия цвят. Същото се отнася и за хората, страдащи например от депресия или сърдечни заболявания.

Вярата, че цветовете оказват определено влияние на здравето на човека, съществува отдавна. Друидите, шаманите, инките, египтяните са ги прилагали в лечението на някои заболявания. Днес цветотерапията е един от типовете алтернативна медицина, основаващ се на използването на конкретен цвят.

Червеният цвят повишава активността и затова той е полезен за флегматичните хора.
Виолетовият точно обратното - засилва интровертността и не се препоръчва на затворените и срамежливи хора.
Тези, които страдат от депресия, се нуждаят от розов цвят, който ще ги направи по-активни и радостни.
Синьото успокоява и е благоприятно за възбудимите хора, а зеленото успокоява нервните и разтревожени личности.

Според психолозите, оранжевият цвят създава приток на енергия и увеличава апетита, способства за усвояването на калция и е полезен за възстановяването на здравето. Жълтият цвят стимулира нервната и храносмилателната система и способства за логическото мислене. Зеленият създава усещане за хармония.

На хората, страдащи от сърдечни проблеми, се препоръчва да избягват червеното, тъй като то възбужда нервната система и съответно повишава кръвното налягане.
Твърде голямото количество червено създава дори у някои здрави хора усещане за безпокойство и свиване в гърдите. При наличие на предпоставки (както от физиологичен, така и от психичен характер) то може да доведе до потиснато състояние, да провокира виене на свят и мигрена. Малкото количество червен цвят обаче - най-вече в предметите на изкуството, спектакъл или филм ни активизират.

Според данни от друго изследване, жълтият цвят способства за запазването на нормалния пулс, докато в синя стая пулсът се забавя, а в червена се ускорява. Някои специалисти смятат, че това може би се дължи на възприятието на подсъзнателно ниво, където червеният цвят се асоциира с кръвта и затова предизвиква раздразнение, зеленият напомня за свежестта на гората, жълтият - за цвета на слънцето, а синият носи умиротворение от утринната зора и ясното небе.

В Япония например придават голямо значение на цвета на дрехите, храната и жилището за поддържането на доброто здраве. Според схващанията на традиционната медицина там стаите за отдих и кухните в оранжеви тонове ни правят по-динамични, а спалните със син оттенък ни позволят да се наспим добре и успокояват главоболието допълва zdrave.bg.