Наблюдателите от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ ) са разтревожени относно купуването на гласове и медийното отразяване на кампаниите на вота, но като цяло оценяват позитивно българските избори.

Средната класа измества циганите от търговията с гласове
Още...

Вадим Жданович, председател на Ограничена мисия за наблюдение на избори (ОМНИ), каза, че заради изискването за заплащане на кампаниите за излъчване по радио и телевизия, почти не е имало редакторско отразяване и това е довело до неравностойни условия за опонентите.

Наблюдателите са получили информация от различни политически сили, че по време на вота се всява страх. Относно сплашването - имаме такива впечатления, но нашите становища се базират на факти, а не на впечатления, коментира Стефан Краузе.

Той съобщи още, че наблюдателите са се натъкнали на два случая в избирателни секции, при които неоторизирани лица са давали наставления на хората как да гласуват. Това е създало подозрения за купуване на гласове.
Подобни нарушения е имало в района на Плевен, посочиха наблюдателите, които са посетили приблизително 80 избирателни секции в страната.
Опитите за агитация са били от страна на различни партии, уточниха от ОССЕ, но не конкретизираха повече.

Като неизпълнена препоръка в България наблюдателите посочиха провеждането на кампаниите само на български език. Те допълниха, че не би трябвало да е така, защото малцинствените групи са поставени в неравностойно положение.

Според наблюдателите информационните материали трябва да бъдат достъпни и на малцинствените езици. Хората от такива групи имат право на достъп, размяна и обмен на информация на майчиния си език, подчертаха те и съобщиха, че в България са установили невъзможност да се провежда кампания на език, различен от българския.