Добре е Гърция да фалира, ще има отрезвяващ ефект. Това коментира кандидат-кметът на НДСВ за София Владимир Каролев в предаването на Милен Цветков по Нова ТВ. Когато се спука един балон, някои нови инвеститори научават някои стари уроци - че безплатен обяд няма, аргументира се той.

Каролев обясни, че при фалит на Гърция ще има няколко краткосрочни негативни ефекта, но те няма да са фатални. Като примери, отнесени към България, той изтъкна оттеглянето на част от инвеститорите в района, намаляването на износа и поскъпването на кредитите. Но оздравителният ефект от гръцката криза в пъти надминава негативния ефект от това какво ще стане за България или за някоя друга страна, подчерта Владимир Каролев. Добре е Гърция да фалира, за да могат всички страни да си вземат поуката и поне 20-30 години да няма такава вакханалия, продължи той. Тя започна от Франция и Германия, които поддържаха дефицити от 3-4% въпреки че в договора за ЕС ясно е казано, че такива не трябва да има. В последствие примера им последваха гърци, испанци, португалци, обясни той.

Аз не се притеснявам за еврото, защото не съм валутен спекулант, така Владимир Каролев коментира стабилността на единната валута при евентуален фалит на Гърция. Евросъюзът е моделиран по начин, подобен на системата от федерални резерви на САЩ, поясни Каролев. И даде пример с фалитите на два от щатите - Ню Йорк и Калифорния. Нищо не се случи с долара, обезцени се след фалитите, но след това се възстанови, успокои той.

Нямам нищо против гърците, но не вярвам, че мерките, които предлагат са достатъчни. Какво значи да отрежат по една заплата на държавните чиновници, попита риторично Каролев. А и не казват, че имат по 16 заплати, някои от тях. Ирландците намалиха с 25% всички заплати в държавния сектор и с 15% пенсиите, изтъкна икономиста от НДСВ. В Гърция е имало един „купон" години наред с подкрепа на държавата. Винаги, когато има проблем в икономиката на една държава, виновни са политиците, а накрая сметката плащат всички, обобщи Владимир Каролев.