Целта на цифрата 4,2 млрд. лева е КТБ да фалира на всяка цена и никой да няма желание да я спаси. Това мнение изрази финансовият анализатор Светозар Гледачев, цитиран от БНР. По думите му всеки финансист, който види цифрата 4,22 млрд. лева дефицит в КТБ, ще си помисли, че тя не е вярна, но няма да го каже гласно. „Тази цифра не може да бъде вярна или ако е вярна, то в БНБ не един, а цели отдели са за разстрел или най-малкото за затвор", категоричен е Гледачев.

Според него цифрите показват, че банката е класическа пирамида. Тоест - вземат се едни пари, дават се на наши хора, тя се изтегля и всичко се плаща с новопостъпилите депозити", разясни схемата анализаторът. Той подчерта, че почти всички пирамиди от този тип могат да съществуват една-две, максимум три години и фалират понеже трябва на 8 месеца да се удвояват постъпващите средства в банката, а това практически е невъзможно да стане. Именно заради това Светозар Гледачев е на мнение, че КТБ не може да бъде такава пирамида.

Анализаторът посочи още, че 400 млн. лева загуби са осчетоводени след като банката е затворила. Това означава, че ако данните са верни сумарната загуба е 4,6 млрд. лева, а не 4,2 млрд. лева. „Заради високите ликвидни нива, поддържани КТБ, излиза, че само 1 млрд. лева е работил, а 4,6 лева са били източени", разтълкува данните Гледачев. Той припомни, че е бил от критиците на КТБ, но в момента според БНБ, прокуратурата и „други лица" тази сума е голяма, докато, според останалите финансисти, тя е максимум 1-1,5 млрд., а в най-лошия вариант - 2 млрд. лева.

Финансистът припомни, че КТБ е била свръхкапитализирана в продължение на години. Била е и банка на годината. „При положение че 72% от банковия сектор у нас е в ръцете на чужди банки, ако КТБ е била източвана толкова силно, те са щели да разберат и са можели да го оповестят, за да привлекат в депозитите от КТБ към себе си", каза финансистът.