Жалко е, че някои държави пожертваха европейските ценности пред краткосрочните си вътрешнополитически цели.

Това заяви българският евродепутат от Групата на социалистите и демократите (С&Д) и заместник-председател на комисията по бюджети на ЕП Ивайло Калфин в коментар по повод провалилите се късно снощи преговори за бюджета на ЕС за 2011 г.

Припомняме, последният опит за постигане на споразумение за бюджета на ЕС за 2011г. се провали заради нежеланието на страните-членки да дадат на евродепутатите допълнителни правомощия в следващите преговори за многогодишния бюджет на съюза.

Сега Европейската комисия трябва да изготви ново предложение, като първите месеци на следващата година ще бъдат финансирани на основата на бюджет 2010, съобщи europe.bg

В изказването си Калфин изтъкна, че ЕП е проявил разбиране и отговорност към затрудненията на държавите-членки, които са принудени да съкращават разходите си, като е приел по-малко увеличение на бюджета за 2011 г.

Вместо гласуваните от членовете на ЕП 130 млрд. евро преговарящите представители на парламента са се съгласили разходите да се ограничат до 126 млрд. евро.
По този начин те изпълниха искането на Съвета за значителни икономии в европейските средства, както това се случва на национално равнище, заяви той.

Калфин обаче допълни, че в същото време новите политики и правомощия, възложени на ЕС от Лисабонския договор не могат да се въведат без отделянето на съответния финансов ресурс. Подобен подход обрича на неуспех поставените цели и разочарова много очаквания, заяви той.

Това ще постави под съмнение някои разходи, включително преки плащания за земеделски производители, стартирането на новата Европейска служба за външна дейност, предупреди още Ивайло Калфин.

В преговорите по бюджета на ЕС за 2011 г. Европейският парламент и Съветът не успяха да се договорят по два въпроса:

На първо място, Съветът отказа да се ангажира със запазването на досегашната практика и процедури за осигуряване на допълнителни резерви в бюджета.

Няколко страни настояха за нелогичното усложняване на процедурите, като се позовават на доста свободно тълкуване на Лисабонския договор.

Представители на Великобритания и Холандия искаха единственият въпрос при преговорите да бъде бюджетът за 2011г. и отказаха да обсъждат темите около многогодишния бюджет на съюза, сред които налагането на европейски данък или възможността за „гъвкавост" при неочаквани разходи.
Двете страни настояха за замразяване на европейския бюджет за следващата година заради съкращаванията на разходите, които са принудени да направят страните-членки.

Втората причина е отказът на Съвета да се ангажира с диалог по важни въпроси, свързани с бюджетните процедури и ролята на ЕП в тях.

Съгласно процедурата Европейската комисия ще трябва да подготви нов проектобюджет, след което страните-членки ще имат 30 дни да го разгледат, а Европейският парламент - 42, за да реагира. Междувременно разходите на ЕС ще се запазят на равнището на 1/12 от годишния бюджет за настоящата година.

Не е добра новина, че нямаме бюджет за 2011г., но ще следваме процедурите, заяви председателят на ЕП Йежи Бузек на пресконференция след провала на преговорите.

По-късно президентът на ЕС Херман ван Ромпой посочи, че еврозоната, а с нея и целият Европейски съюз няма "да оцелеят", ако сегашните бюджетни проблеми в някои страни не бъдат разрешени.

Комисарят по бюджета Януш Левандовски предупреди държавите по време на преговорите, че провалът им ще доведе до влошаване на отношенията и може да доведе до повишаване на лихвите по заемите.