Станалата известна с доброволческата си дейност в помощ на бежанците Лидия Стайкова се отказва от номинацията си в конкурса „Човек на годината". Конкурсът е организиран от Българския хелзинкски комитет (БХК). Като причина за решението си Стайкова изтъква в блога си, че работата на организацията е била непрозрачна.

Лидия Стайкова посочва, че в рамките на една година е наблюдавала работата на комитета като организация, наета от Върховния комисар на ООН за бежанците, за да осигурява правна помощ на бежанците.

„През тази година работата на БХК в тази област не отговаряше на собствените ми стандарти за качество, но никога не съм коментирала това публично, защото съм искала доколкото е възможно да работим заедно. Моите опити, обаче, се възприемат като натиск, който пречи на работата им", пише активистката.

Лидия Стайкова  е категорична, че не може да приеме, че е допустимо работата на БХК в тази област да бъде непрозрачна и независими представители на гражданското общество да не бъдат допуснати да допринесат със своя труд, време и познания за да се осигури максимално ефективна защита на толкова уязвими хора като бежанците. Стайкова разказва за случай, в който бежанци със спешна нужда от юридическа помощ, са притискани да се откажат писмено от нея заради това, че самата тя е привлякла за безплатно съдействие адвокат, на когото БХК отказва да сътрудничи.

Активистката подчертава, че смята за недопустимо правозащитна организация не просто да не помага за осигуряването на най-ефективната правна защита, но и да го прави в случаи, в които получава обществено финансиране за това.

Не е допустимо желаещите да помагат безвъзмездно да бъдат възприемани като конкуренти, които следва да бъдат елиминирани, особено с цената на човешко страдание", коментира още в блога си Стайкова.

Припомняме, сред носителите на наградата „Човек на годината" до момента са били членът на Висшия съдебен съвет Калин Калпакчиев, блогърът Иво Божков, „Ранобудните студенти", бившият директор на парк „Витоша" Тома Белев, журналистът Иво Инджев и други.