Според новите предложения на Европейската комисия за бежански квоти от България ще се очаква да приеме 1500 души. Това става ясно от материал във френския в. "Монд".

Ако тази бройка се потвърди, тя ще е по-висока от първите планове на Европейската комисия от май, които в крайна сметка не бяха приети.

Разселените бежанци в ЕС без право да пътуват в Европа
Още...

Тогава ЕК предложи България да приеме 788 имигранти, включително сирийци и еритрейци, приети в Италия (343) и Гърция (229), а също и 216 бежанци, пристигнали в други държави по света, или общо 1004 души.

Според новите предложения, които е предвидено да бъдат представени официално от председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер в сряда, България трябва да приеме двама бежанци на 10 000 души от населението.
По този показател тя е на едно от последните места заедно с Румъния, Полша, Литва и Кипър.

На 9 септември Парламентът ще обсъди извънредния план за преместване на 40 000 души, потърсили убежище в Италия и Гърция, в други страни от ЕС през следващите две години. Гласуването на позицията на ЕП е предвидено за 10 септември.

Извънредният механизъм предвижда 24 000 души, подали искания за убежище в Италия и още 16 000, подали искания в Гърция, да бъдат преместени в други страни от ЕС в рамките на следващите две години.
Целта е да се намали тежестта върху Италия и Гърция, но също така това трябва да послужи като „тест във връзка с предстоящото законодателно предложение за постоянен механизъм за преразпределение", посочват депутатите от парламентарната комисия за граждански свободи, изготвили проекта.

Депутатите също така предлагат шест месеца след влизането в сила на временните мерки Европейската комисия да направи оценка на дела на хората, които следва да бъдат преместени и да бъде разгледана възможността за повишаване на броя на хората в зависимост от промените в бежанските потоци.

На 20 юли министрите на правосъдието и вътрешните работи в ЕС се договориха за преразпределяне на 32 256 души като първа стъпка и за актуализиране на броя до декември с цел достигане на общия брой на преразпределените хора до 40 000 души.

България е поела ангажимент да приеме 450 души. Нова среща на министрите е насрочена за 14 септември.

Парламентът има съвещателна роля относно решението за извънреден механизъм за преразпределение, но когато бъде направено предложение за постоянна система за преразпределение (Комисията е заявила, че ще го изготви до края на 2015 г.), Парламентът ще има еднаква тежест при вземането на решение с тази на Съвета на ЕС, коментират от ЕП.

Предложението касае преместване на търсещи убежище от една страна-членка на ЕС в друга. Отделна препоръка на Комисията засяга преселването на 20 000 бежанци от страни извън ЕС в страни-членки.