Според специалистите най-подходящият период за ваксиниране за грип са месеците септември и октомври, както и началото на ноември. Това е времето, когато грипните вируси все още не са се разпространили и организмът има време да изработи предпазните антитела.

Ежегодно между 5-15% от хората боледуват от инфекции на горните дихателни пътища като грипът е основната причина за тежко заболяване. По данни на Световната здравна организация  в развитите страни се регистрират 3-5 милиона случаи на тежко заболяване от грип и 250 000 - 500 000 смъртни случаи.

В България средногодишно около 2 000 души умират в болниците от пневмония в хода на грип, като близо 7% са деца до една година и 72% са хора над 60 години. Най-честите причини са възникналите усложнения и късното започване на противогрипното лечение и наблюдение от лекар.

Според проф. Червенякова, изпълнителен директор на Специализираната болница по инфекциозни и паразитни болести-София, изменчивостта на грипния вирус води до циркулация на различни грипните вируси всяка година и това обуславя сезонните грипни епидемии.

Клиничната характеристика на една грипна епидемия или пандемия се определя от циркулиращите грипни вируси и заболяванията могат да варират от леко протичащи инфекции до тежки форми, завършващи със смърт. Затова при заболяване още в първите 24 часа трябва да се консултираме с личния лекар.

Не е необходимо самолечение. То може дори да е опасно, защото подценява риска от усложнения и съпътстващи хронични заболявания. Подходящите медикаменти са противовирусните средства, а техният прием трябва да е в началото на болестта, в първите 1-2 дни от началото на клиничните симптоми.

„Изборът на най-правилното лекарство е много важен, тъй като е гаранция за пълно излекуване. Само лекар, който ви разпита за здравния статус, прегледа обстойно и е специалист - инфекционист, педиатър, терапевт, запознат с вирусите, типични за тази година, може да прецени точния начин на лечение, коментира проф. Червенякова, цитирана от агенция havas.

Tя изтъква, че когато преценката е правилна, периодът за възстановяване е по-кратък. Едновременно с това, рискът болестта да се утежни намалява, инфекцията се ограничава и не се разпространява. Едно от най-важните условия, наред с противовирусните медикаменти е болният да остане няколко дни при домашни условия. Постоянният температурен режим у дома, добрият сън и храна допълнително подпомагат имунната система и оздравителния процес. Не е необходимо да боледувате на работното си място, заразявайки околните и рискувайки собственото си здраве", съветва още Червенякова.