Борбата между университетите за всеки студент тази година ще е много сериозна. Причината е малкият випуск завършващи ученици. 52 са университетите у нас. Те предлагат 70 000 свободни места, а броят на завършващите ученици е 54 000. Въпреки че през последните години интересът към специалности като физика и химия в Алма Матер е сравнително слаб, от там смятат, че няма да се стигне до нулева година за някои специалности. Гаранция за това е и кандидатстването само с оценката от матура.

Разчитам на това, че няма да има специалност с нулева година, изрази надежда зам.-ректорът по учебната дейност в Софийския университет доц. д-р Милена Стефанова, цитирана от БНТ. От думите й става ясно, че резултатите след първата сесия са в границата на очакваното. Стефанова дори се похвали, че на изпита по История на България имат 5 пълни шестици, което не се било случвало от отдавна.

През последните години най-голям брой заявки за участие в конкурсните изпити има именно по история, литература, химия и биология заради така желаните специалности като право и медицина. Кандидат-студентът Ивайло е решил да кандидатства инженерна специалност. Той обяснява, че търси нещо, което не се учи много, за да има възможност за реализация след като завърши. По думите му технологиите например се изучават доста и на трудовия пазар е пълно, особено с програмисти. Той смята, че след 5 години на пазара на труда ще има истински глад за инженери.

От Алма Mатера отчитат и друго. През последните две-три години те забелязват една лека тенденция на повишаване на интереса към педагогическите и социалните специалности. По мнение на доц. Милена Стефанова до 5 години ще има потребност и от учители.

Приемането на документи за участие в класирането започва на 5 юли. Тогава ще стане ясно има ли достатъчно желаещи за специалностите физика и химия.

През предстоящата учебна година в Софийски университет са обявени 7000 свободни места, от които 5000 за бакалаври и 2000 за магистри.