Съществува спешна необходимост от строителство на нов затвор, което е в интерес както на лишените от свобода, така и на администрацията на затворите.

Също неотложен проблем представляват лошите материални условия и трябва да се работи за подобряването им навсякъде в действащите затвори и арести.  Макар и да се наблюдава подобрение на състоянието от 2012 година насам, в някои отделни затворнически корпуси ситуацията е особено тежка.

Това са основните теми, които са се обсъждали по време на двудневната работна среща на тема „Изпълнение на решенията на Европейския съд по правата на човека относно условията на задържане и ефективните вътрешноправни способи за оспорване на тези условия", организирана съвместно от Съвета на Европа и Дирекция „Процесуално представителство на Република България пред ЕСПЧ" към Министерство на правосъдието.

Страсбург готви дело срещу България за условията в затворите.
Още...

В рамките на дискусията е изтъкнато, че съществуват и редица други възможности за решаване на пренаселеността на местата за лишаване от свобода в дългосрочен план - предварителното задържане да се налага като последна стъпка и да става само след изчерпването на всички останали алтернативни принудителни мерки.

Дискутирано е и теза за декриминализиране на някои дребни правонарушения и предвиждане на административни наказания, специални мерки по отношение на малолетните. Нужно е да се преразгледа и съдебната практика по налагане на наказанията, особено в контекста на наложен първоначален тежък режим на изтърпяване дори за престъпления с ниска обществена опасност, както и редица други мерки, свързани с режима на изтърпяване на наказанието.

Съществува необходимост от по-адекватно използване на алтернативни мерки за лишаване от свобода, включително развитието на пробацията, смятат участници в дискусията.

На срещата бе поставен специален акцент върху решенията на ЕСПЧ във връзка с условията в местата за лишаване от свобода, както и върху предстоящото пилотно решение по делото „Нешков и други срещу България".

Припомняме, на 16 декември Европейският съд по правата на човека осъди за последен път България.

20 са решенията срещу България за лошите битови условия в местата за лишаване от свобода и липсата на ефективно средство за защита срещу това нарушение, както и в контекста на евентуалната пилотна процедура, която може да констатира наличието на системен проблем.

На работната среща от българска страна присъстваха заместник-министрите на правосъдието г-н Андрей Янкулов и г-н Петко Петков, магистрати, представители на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията", на Омбудсмана на Република България, представители на неправителствени организации и др.