С 11 гласа „за", 2 „против" и 2 „въздържали се" образователната комисия в парламента прие на първо четене Закона за изменение и допълнение на Закона за висшето образование.

С него се въвежда платеното висше образование. Предвидено е платено да е обучението за останал 10% свободен капаците за даден ВУЗ.

Предложението за платеното висше образование е на Софийския университет, като идеята се роди след като премиерът Бойко Борисов участваше в академичния съвет на Алма Матер.

Софийският университет предлага платено обучение да предлагат университетите, получили оценка „много добър" при институционална акредитация.

Депутатите обаче смятат, че такова право трябва да се даде и на вузовете с добра оценка.

Зад предложението на народните представители застана и образователният министър Игнатов.

Той посочи, че с много добра оценка са около 7 български университета .

Това ще бъде антикризисна мярка категоричен е Сергей Игнатов.

УНСС и медицинските университети в страната категорично са „за" платеното обучение.

Лютви Местан от ДПС  посочи, че по закон в нито едно държавно училище не може да има свободен капацитет.

Освен това, по думите на депутата, има редица направления, по които вузовете не могат да запълнят държавно субсидираните бройки .

Депутатите разгледаха още на първо четене и закона за народната просвета, където се предвижда предучилищната подготовка да започва на 5 годишна възраст.

Според Местан в предучилищна подготовка са обхвани 74% от децата, които трябва да минат през нея.

Завършвалите пък средно образувание са 78%.

Според Местан не завършващите средно образование са именно, тези, които не са били обхванати от предучилищно възпитание.

Депутатът бе категоричен, че няма достатъчно места в детските градини за всички 5 годишни, като подчерта, че това е проблем не само в столицата, но и други градове.

Според Местан трябва да се осигури подходящатафизическа среда за 5 годишните, защото според него учебната стая на първолака не е подходяща за деца на 5 годишна възраст.