Националният исторически музей се сдоби с точно копие от орела на хан Аспарух, който бе дарен от археологическия комплекс „Вознесенка" в Украйна.

Комплексът е открит от украинския археолог В. А. Гринченко през 1930 г. и е зачислен в колекцията на Харковския исторически музей. Предполага се, че там е погребан основателят на българската държава хан Аспарух.

Сред откритите артефакти са златни и сребърни предмети, въоръжение, останки от кремация на загинали воини и др.

По време на Втората световна война колекцията на музея е трябвало да бъде евакуирана в Уфа. На 10 октомври 1941 г. върху ешелона с експонатите пада немска бомба, която предизвиква пожар. Голяма част от експонатите са унищожени или откраднати. Единственият останал достоверен предмет от колекцията - сребърният орел, попада в Запорожкия краеведски музей.

Дарението беше направено от бесарабския българин Иван Василиевич Плачков, който е министър на енергетиката в три украински правителства, бивш губернатор на Одеска област, а сега - депутат в Киевския градски съвет.

По негова молба и с негови средства в края на миналата година са направени за първи път 5 точни копия на орела, едното от които придоби и Националният исторически музей.

Копието е дело на запорожкия скулптор Андрей Яремко и е придружено със сертификат, подписан от директора на Запорожкия краеведски музей Г. Шаповалов.

Копието е от лят посребрен бронз и тежи точно колкото и оригинала - 1235 г.

Смята се, че орелът е част от върха на пленено в бой византийско знаме (щандарт). Орелът е представен в момент на борба със змия. Стилистиката му подсказва източен произход, където орелът символизира небесното духовно и божествено начало, а змията - земното, материално и сатанинско начало.

На гърдите на орела има монограм на хан Аспарух, а на крилата му - надпис „докс", за който специалистите твърдят, че е византийската титла на хан Аспарух.

Най-загадъчен е третият надпис на орела, нанесен като щампа по опашката, който е силно повреден от огъня и не може да бъде разчетен.