Дебати по вот на недоверие по тема „Енергетика" днес няма да има.

Очаквано, проблемът с кворума - този път обаче обърнал се срещу ГЕРБ, осуетява извънредното заседание на НС, свикано по внесения от хората на Борисов вот на недоверие срещу кабинета, заради състоянието на сектор Енергетика.

Борисов „изпрати" Орешарски при президента да връща мандата

Още...

Масово депутатите от мнозинството днес отсъстваха. За сметка на това пък герберите бяха по местата си доста преди 10:00 часа, начален за пленарно заседание.

За разлика от народните представители, присъствието на медии в парламента бе значително.

Бившият регионален министър Лиляна Павлова, която е с контузия на крака, намери сили и дойде, за да се опита да осигури кворум за днешното заседание.
Сергей Станишев, Михаил Миков, Мая Манолова, Корнелия Нинова, Янаки Стоилов, Атанас Мерджанов, Димитър Дъбов и Кирил Добрев от левицата дойдоха, за да „подпомогнат" опозицията в опита им да съберат кворум.

От некадърност ли съсипахте енергетиката, пита Стойнев ГЕРБ

Още...

7 депутати от ДПС пък бяха в пленарна зала за регистрацията и 4-ма националисти. Появата на енергийния министър Драгомир Стойнев предизвика опозицията да извика „Оставка". Той обаче реагира с усмивка. 109 от 240 депутати бяха в зала, при необходими 121 за начало на дебатите.

Парламентарният шеф даде 20 минути почивка, след която отново ще бъде направен опит за начало на днешното извънредно заседание. В зала дойдоха премиерът Пламен Орешарски, министрите Даниела Бобева, Петър Чобанов.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов не бе учуден от липсата на кворум в началото на днешното извънредно заседание на парламента, на което депутатите трябваше да обсъдят и гласуват поредния вот на недоверие на опозицията.

Все пак обаче експремиерът пожела да изчака 20-те минути почивка преди повторната регистрация за присъствие в пленарна зала, тъй като по думите му за българския парламент е нормално управляващата коалиция да не идват на работа.
"С 19-те човека, които подкрепят правителството, представете си какво управление има България", отбеляза обаче в кулоарите на парламента Борисов.

Дори и след отпуснатите от парламентарния шеф 20 минути за събиране, обстановката в пленарна зала не бе по-различна.
Отново се регистрираха само 109 народни представители, готови да дебатират внесения вот на недоверие, което накара парламентарния шеф Михаил Миков спокойно да не открие заседание и да насрочи следващото  - вече редовно, за сряда след изборите в неделя.

"Оставка" скандираха отново депутатите от ГЕРБ, които бяха инициаторите на това извънредно и провалило се заради липсата на кворум заседание.

"Не става със скандиране, а става с присъствие", се обърна към тях обаче председателят на Народното събрание.

След като разбраха, че няма да бъде обсъден и гласуван вотът на недоверие, герберите започнаха да викат в хор "Страхливци". Това обаче не смути и малкото представители на управляващото мнозинство.

Депутатите от управляващите партии не са дошли да обсъдят внесения вот на недоверие в сектор енергетиката заради неподходящото време, избрано за дебати.

"Да се разисква вот на недоверие преди ден на суверена, който ще бъде даден на 25 май, не се разполага в добрите традиции на парламентаризма", обясни пред журналисти лидерът на ДПС Лютви Местан.

Той все пак посочи, че в сряда, след изборите за следващ Европейски парламент, в пленарна зала ще се води истински дебат за енергийния сектор у нас и то под формата на вот на недоверие от страна на опозицията. Местан обърна внимание на факта обаче, че "макар и крайна форма вотът на недоверие е един диалог между управляващите и опозицията и не трябва да се драматизира".

Защо да е несериозно БСП да присъства в днешния опит за дебат само с 8 депутати? Този въпрос зададе социалистът Кирил Добрев минути след проваленото заседание на парламента с цел дебатиране на вота на недоверие в сферата на енергетиката.

По думите му колегите му просто не са успели да дойдат сигурно, защото им е важна предизборната кампания.

Запитан какво са щели да правят с това слабо присъствие на мнозинството, ако се е събрал кворум и с пълното присъствие на ГЕРБ се свали правителството, Добрев отвърна с насмешка: „Ако падне правителството, ще дойдем да го вдигнем“. Според червения депутат това не може да се случи в този парламент.

По същото време в Народното събрание със своите хора се появи лидерът на „България без цензура“ Николай Бареков. Той задочно опроверга сигурността на Добрев за съдбата на правителството, като се закани, че след изборите за Европарламента ще инициира сваляне на кабинета и нови предсрочни парламентарни избори.

Корнелия Нинова коментира по-късно в кулоарите на НС, че не разбира как партия, която бе свалена от власт заради неуспехи в енергетиката, да поставя вот именно за това.

Затворените мини и уволнените хора вече са минало. Покачи се цената на въглищата. ДКЕВР най-после влезе в ролята си и почна държавната политика спрямо ЕРП-тата, изброи Нинова постиженията на управляващите.

По думите й това е ясен знак, че правителството и БСП водят политика за стабилизиране на системата. Наясно сме, че внасят вота сега, за да го ползват в кампанията. Дебатът нямаше да е по същество, а ние сме подготвени с аргументи, мотивира се депутатката.