От 2015-та година може да има бавно и поетапно увеличаване на осигурителните вноски. Това обаче ще стане реалност само при отчетен ръст на икономиката и други подходящи икономически условия.

Това намерение и обещание представи пред журналисти министърът на труда и социалната политика Хасан Адемов, минути, след като като в парламента бе отхвърлена възможността за ранното пенсиониране.

Ако обаче не се спази условието за отчетен икономически ръст, подобно увеличение на осигурителната вноска би спомогнала за намаляване на разполагаемия доход на българските граждани.

Подобна стъпка би натоварила също и допълнително бизнеса, а това от своя страна да се отрази на пазара на труда. Именно заради това социалният министър обеща, че увеличаване на осигурителната вноска би се осъществила само бавно и поетапно, може би с 1 или 2%.

Адемов призна, че подобна мярка не е благоприятна както за работодателите, така и за работниците. "Ако искаме да стабилизираме пенсионната система у нас, няма как да минем без подобна мярка за увеличаване на осигурителната вноска", подчерта обаче Хасан Адемов.
Той апелира и към предприемане на мерки, които да стабилизират приходната част в бюджета на държавното и обществено осигуряване.

Министърът на труда и социалната политика критикува и леко прикрито предишните управляващи, като заяви, че в последните години са правени не мерки, а реформи. Последната реформа е била направена, по думите на Адемов, през 1999 година и тя е регламентирала тристълбовия модел на пенсионното осигуряване.

"Всички мерки през последните години вместо да оптимизират системата, направиха изключителен дефицит в бюджета на държавно общественото осигуряване", отбеляза Хасан Демов.

Той описа сегашната картина в пенсионната система така - "За да получи размера на пенсията си, пенсионерът трябва да отиде в магазина да си купи сирене, да плати ДДС и обратно да рефинансира размера на пенсията". "Това е абсурдно", заяви готов за промени социалният министър.

Военните придобиват право на пенсия при освобождаване от служба при 27 години осигурителен стаж, от които 2/3 трябва да са в системата на отбраната. Това решиха депутатите, приемайки на второ четене промени в КСО.

За бяха 105 народни избраници, 17 гласуваха против и 27 се обявиха „въздържал се". Така се премахва допълнителното условие за възраст при пенсиониране на военните, въведено в предходния мандат.

ГЕРБ въведе изискуеми години за пенсиониране за войниците, сержантите, офицерските кандидати и офицери с младши звания от 52 години, а за офицерите със старши и висши звания 54 години. Летците можеха да се пенсионират при навършване на 42 години, а водолазите 44 години.

Според военния министър Ангел Найденов с отмяната на допълнителното условие за възраст се премахва една неравнопоставеност. Това е норма, която създава напрежение и несигурност във военнослужещите и е дискриминационна спрямо тях, категоричен бе той.

По-късно на брифинг в НС червените поясниха какво се е случило с днешното приемане на текстове от КСО. Със закона за бюджета замразихме стажа и възрастта за пенсиониране за трета категория труд, изтъкна Корнелия Нинова.

Сега с гласуването на текстовете от КСО се добавя и първа и втора категория труд.

Не мина ранното пенсиониране, отчете Нинова. Премахна се възрастта за пенсиониране при военните, каза Корнелия Нинова. Замразяването е само за една година, поясни още председателят на социалната комисия в НС.

Увеличаването на възрастта и стажа трябва да е обвързано с продължителността на живота, категорична е тя.