Академик Стефан Воденичаров няма да е министър на образованието, стана ясно по време на отчета му за стореното начело на просветното министерство.

От утре се връщам в БАН, обясни той с усмивка. Убедих се, че в това министерство работят подготвени хора, които искат образованието да върви напред - с тези думи той се сбогува с екипа си.

Така, Воденичаров става министърът в кабинета на ГЕРБ с най-кратък мандат. Той беше избран за нов образователен министър на 6 февруари.

Нещата с фонд „Научни изследвания" се успокоиха, отчете образователният министър в оставка в МОМН.

Той очаква от служебния кабинет да продължи с промяната в Закона за научните степени, както и закона за иновациите.

Oт думите му стана ясно, че нови рецензенти ще преглеждат проектите, които са получили финансиране от Фонд „Научни изследвания". Ако някъде се констатира нарушение по съдебен път, ще бъдат връщани пари.

Най-напрегнатият въпрос е с Оперативина програма „Наука", подчерта академик Воденичаров и припомни, че и държавният глава е акцентирал върху важността на средствата от ЕС. С новата оперативна програмата ще се стимулира мобилността на учените, като тук се включва насърчаване на български учени в чужбина да се върнат у нас.

Академик Воденичаров изрази задоволството си, че кабинетът се е обърнал към учените по много въпроси, както и ангажираността на президента към научната общност.

Той съобщи още, че двама професори ще участват в служебния кабинет.

От коментарите на просветния министър стана ясно, че президентът е уверил учените на вчерашната среща, че след като се успокои политическата обстановка, ще поиска колектив от учени да разработи национална доктрина за развитие на нацията, около която да се обединят и политическите сили.

От МОМН отчитат успешно усвояване на парите от ЕС за образование. Една от успешните програми, за която просветното ведомство отговаря, е програмата „Учене през целия живот", като нейният бюджет е в размер на 15 милиона евро годишно. През 2011 и 2012 МОМН отчита 100% усвояемост. По програмата „Младежта в действие" усвояемостта също е 100%.  От просветното ведомство са доволни, че е приет закона за младежта.

На над 660 български деца от общностите ни зад граница са осигурени почивки у нас. МОМН е осигурило и летни курсове по български език за общността зад граница. Над 2000 работодатели са заявили желание във ведомството да приемат стажанти. 21 000 български студенти получават евростипендии.

В отчета си зам.-министърът на образованието Милена Дамянова акцентира върху проблемите на грамотността. От 2000 година България не стои добре по отношение на функционалната грамотност, посочи тя. Проблемите на неграмотността, по думите й, изискват ангажираност.

В тази връзка тя се похвали, че е въведена задължителната детска градина за 5-годишните деца. Близо 400 милиона лева е инвестирало правителството за децата и то в условия на криза, подчерта Дамянова.

41 милиона лева са отпуснати от МС за нови детски градини като в това число не се включват парите за детски градини, отпуснати от общините. 264 милиона лева ще се инвестират в безплатна занималня, обясни още заместник-образователният министър, като поясни че в тази сума влизат не само държавни средства, но и парите от бъдещата ОП „Наука". Милена Дамянова е доволна и от външното оценяване.

Според нея у нас няма проблем с отпадане на учениците от училище. Други държави отчитат далеч по-голям брой отпаднали деца от учебния процес, каза тя. През 2008- 2009 са отпаднали 8820 ученици. В края на мандата на ГЕРБ отпадналите ученици са 4761.

Милена Дамянова отчете и увеличеният брой на психолозите в училищата, както и че е разработен механизмът за противодействие на училищния тормоз. Тя благодари на Сергей Игнатов, че е разбрал важността на въвеждането на кариерните консултанти в родните училища.

Дамянова отчете и повишаване на заплатите на учителите. През  2009 средната учителска заплата е била 651 лева, а през  2012 - 730 лева. Над 27 милиона лева са инвестирани в квалификацията на българските учители. В предишния мандат средствата за преквалификация на учителите са били само 12 милиона лева, отбеляза тя.

119 училища са закрити в управлението на Бойко Борисов, като за сравнение за периода 2005-2009 са закрити 563 школа.  Открито е и едно спортно училище във Велико Търново, посочи още зам.-министърът.

Милена Дамянова препоръча на медиите да посетят, както тя се изрази „училището на 21 век" - новооткритото училище, където се помещава II-ра английска гимназия.

67 предложения на опозицията са приети в образователна комисия по Закона за училищното и предучилищно образование, стана още ясно от отчета й. Тя изрази съжаление, че не е стигнало времето за окончателното му приемане.

Дамянова подчерта, че при евентуален втори мандат на ГЕРБ, този закон трябва да бъде приет, защото промяната е крайно необходима. Най-накрая Милена Дамянова обясни, че няма да е просветен министър и че е депозирала оставката си пред премиера в оставка Бойко Борисов. Най-редно и достойно е всички да се оттеглим, изтъкна тя.

Дамянова обаче заяви, че не знае кой ще оглави МОМН и намекна, че на нейното място като заместник-министър ще има нов човек.