Струващият 40 милиарда долара руски проект „Южен поток" стана жертва на падането на енергийните цени, намаленото търсене от страна на Европа и политическото противопоставяне между ЕС и Москва заради кризата в Украйна, пишат световни медии.

Вчера Русия обяви, че спира проекта заради възражения от страна на ЕС и посочи Турция като свой преференциален партньор.

„Мисля, че вероятността да бъде изграден „Южен поток" е близо до нула", каза Пиер Ноел, експерт по икономическа и енергийна сигурност към Международния институт за стратегически изследвания. Не мисля, че Путин блъфира, мисля, че той наистина се адаптира към новата геополитическа ситуация в Европа, поясни експертът.

„Намаляването на цените на газа, индексирани спрямо цените на петрола и ниските продажби най-вероятно ще доведат „Газпром" до червено тази година", обяви Михаил Корчемкин от East European Gas Analysis.

„Отмяната на проекта може да намали негативния паричен поток на „Газпром" през 2014-2017 година", добави той.

Анализаторът на „Газпром" е съгласен, че санкциите може да са били фактор. „С присъединяването на Крим Путин създаде голяма бариера за проекта „Южен поток", каза Корчемкин и добави: "Газпром" не може да увеличи парите за проекта след налагането на санкциите, добави той.

Спирането на „Южен поток" отразява руския вътрешен натиск къде трябва да се инвестират ограничени ресурси във време, когато са наложени санкции, заяви от своя страна Карлос Паскуал от Центъра за глобална енергийна политика към Университета „Кълъмбия".

По-трудно е, по-скъпо е да получиш достъп до капитал, и най-бързо разрастващите се пазари на газ в света се намират в Азия, Русия на практика няма никакъв капацитет за износ на азиатския пазар, поясни експертът.

Паскуал, който по-рано тази година беше топ енергиен дипломат на американския Държавен департамент, изтъкна, че няма никакъв начин отмяната на проекта да навреди на Европа. Това ще спаси парите на европейските потребители чрез отстраняване на ненужно скъпа тръба, която няма да допринесе с нови доставки на газ, обясни той.

По думите му действията на „Газпром" могат да покажат ефектите от наложените от ЕС и САЩ санкции срещу Русия.

Финансов съветник, пожелал анонимност, смята, че алтернативата за Турция е дори по-съмнителна от директната опция за Европа.

Ако дори бъде доставен до Турция, повечето от газа в крайна сметка ще отиде в Европа, въпросът е защо се включва транзитен риск вместо да се разрешат различията между Русия и ЕС и да се доставя газ директно за Европа както бе запланувано, поясни съветникът.

Отказът на Русия от реализацията на "Южен поток" няма да повлияе на европейските потребители, заяви вицепрезидентът на Търговската палата на САЩ Гари Литман в интервю за РИА Новости.

"Много европейски потребители изграждат своя средносрочна стратегия, без да разчитат на допълнителни газови доставки от Русия. Ето защо отказът на Москва от проекта "Южен поток" няма да се отрази съществено върху европейската икономика", заяви Литман.

"Съществува незабележима пряка зависимост между конкурентноспособността на компаниите от Европа и предполагаемото строителство на "Южен поток. Що се отнася до руската икономика, трудно е да се прецени какви ще бъдат последствията за нея вследствие стопирането на проекта", добави той.

Според него с отказа си от тръбата Кремъл всъщност закри дискусията за политизацията на доставките на руски газ за Южна Европа.

Не се говореше много за това, но периодично се изказваха мнения, че Москва влияе върху страните от региона чрез газовите доставки. Сега Русия сама затвори темата, и то по добър начин, поясни той.