Македония едва ли някога ще забрави 17 май 2015 г. Денят, в който етнически македонци, албанци, сърби, българи, роми и др. малцинства излязоха на най-големия протест в модерната история на младата нация.

Въпреки спокойната съботна вечер още от сутринта в града са усещаше зарядът на това, което предстоеше да се случи. А именно - над 60 хил. души скандираха като един за една модерна, независима и "слободна" Македония, свободна от 9-годишното управление на премиера Никола Груевски.

Много преди 14 часа, за когато беше насрочен днешният протест, Скопие беше осеян от хора със знамена на Македония, Албания. Имаше и демонстративно завързани един за друг флагове на двете държави. Виждаха се и немалко български флагове. Развяваха се и познатите разноцветни знамена на ЛГБТ движението.

Малки след 1 часа на обяд 4 лъча с демонстранти тръгнаха от различни точки към центъра на града. Припомняме, че до този момент полицията изолираше протестиращите от сградите на властта в центъра, а в началото на месеца се стигна и до сблъсъци.

В началото на митинга от трибуната режисьорът Александър Поповски разказа следната притча:
"Голям пожар в гората, всички животни се втурнали да гасят огъня - кой с каквото може. Тръгнала и мравка да носи капка вода. Минала врана и я запитала: "Какво правиш с тая капка", запитала враната. "Гася пожара", отвърнала мравката. "С тази капка няма да угасиш пожара", казала враната. "Важно ми е да кажа на коя страна стоя", отговорила мравката".

Тук съм, за да покажа на коя страна стоя, обяви режисьорът Поповски:
"Когато бият полицаите - протестирам, когато притискат студентите - протестирам, когато искат да ме сплашат - много протестирам".

След него студент емоционално се обърна към управляващите - Скъпи политици, вие ни отнехте правото на изразяване. Ако кажа едно нещо, съм ДПМН, ако кажа друго - СДСМ. Студентите не могат свободно да се изразяват. Дори когато седнахме с вас на една маса, вие мислехте как да ни изиграете, а не как да ни разберете.

В думите на всички говорещи пред сградите на властта на централния булевард Илинден се усещаше насъбраният с години гняв от това, че Македония не върви напред и е зациклила с реформите. Няма правосъдие или ако има то е узурпирано от властимащите. Затова и едно от основите искания на протестиращите бе и това да се види оставката на "явния обвинител" (главния прокурор).

Протестиращите посрещат с бурни аплодисменти всеки един изказал се. Чуват се непрекъснато скандирания „Оставка", виждат се плакати със зачеркнат лик на премиера Груевски, както и лозунги - „Довиждане, Никола", както и „Цензурата е забранена", "Нема правда, нема мир".

Последният оратор преди лидера на СДСМ Зоран Заев беше Сергей Станишев в позицията си на председател на Партията на европейските социалисти.

Той първоначално говори от името на партията, като заяви, че Европа много чува, какво иска македонският народ. Никой вече не може да игнорира този глас. Нито вътре в Македония, нито в ЕС или където и да е по-света. Станишев изрази задоволството си, че вижда на митинга представители на най-различни етноси, политически и граждански движения.

Последните си думи Станишев каза на български "защото знам, че ще ме разберете" - Нема правда, нема мир". И добави: "Братя и сестри, обичаме ви." Той каза, че иска да види една сигурна и стабилна Македония, като думите му бяха посрещнати с аплодисменти.

След кратка музикална пауза и припомняне на записите, уличаващи членове на правителството и държавната власт в Македония, на сцената се качи Зоран Заев, който бе посрещнат от многолюдния протест с обръщението Зоки, както го наричат неговите съпартийци. Това се случи малко преди 17 часа местно време.

Той поздрави всички присъстващи, като призова да се запази минута мълчание в памет на полицаите, загинали при операцията в Куманово.

Лидерът на опозицията се обърна към всички етноси в Македония - македонци, албанци, сърби, власи, турци, без обаче да спомене българския.

В речта си заклейми корумпираното правителство, чийто лидер в лицето на Никола Груевски се е превърнал в диктатор и деспот. Той призова за неговата оставка, както и тази на главния прокурор и заяви, че ще е непреклонен.

Протестът приключи малко преди 18 часа местно време, без на него да има провокации и сблъсъци.

Заев вчера изнесе поредния запис, който показва как премиерът Гуевски се е опитал да изтъргува дори името на страната "Македония" в продължаващите вече години преговорите с Гърция.

По думите на Зоран Заев правителството е заплашило и частните превозвачи в цялата страна да не превозват протестиращи до Скопие.

Освен това властите планират контрапротест в понеделник, който ще съвпадне по време и място с поредния антиправтелствен митинг.
Първоначално този контрапротест беше планиран за днешния ден, паралелно с опозиционния. След призиви обаче управляващата партия ВМРО-ДПМЕ изтегли датата за понеделник.

След протеста опозиционери са "построили" палатков лагер пред министерски съвет. Съобщава се за поне 30 такива палатки. Участниците се заканват да останат там до падането на правителството, предаде РИА "Новости".

Македонски албанци, живеещи в Швейцария, също излязоха на протест вчера на Площада на нациите пред европейската централа на ООН в Женева. Те протестираха срещу  убийствата в родната си страна. Акцията изрази подозрение, че 22-та  убити при операция на правителството срещу въоръжена група в Куманово.

Припомняме, напрежението в Македония започна в началото на месеца, когато лидерът на опозицията Зоран Заев пусна пред журналисти запис на разговор, в който премиерът Груевски дава указания на вече бившия вътрешен министър Гордана Янкуловска как да се прикрият извършителят на убийството на младо момче, опитало се да се качи на трибуната, на която през лятото на 2011-а година е бил премиерът Никола Груевски.

След няколкодневни протести в Скопие, спецчастите проведоха мащабна операция в Куманово срещу екстремистка групировка, за която операция бяха изразени много съмнения и притеснения.

На 13 май ключови политици напуснаха правителството - вътрешният министър Гордана Янкуловска, транспортният Миле Янакиески и шефът на разузнаването Сашо Миялков подадоха оставки, а премиерът Груевски ги прие.