Невъзможността да се стигне до намиране на решение по мирен път в Либия, наложи и в самата резолюция на Съвета за сигурност на ООН да бъдат предвидени всички средства, включително и военни, за осигуряване на защитата на цивилното население.

В крайна сметка Муамар Кадафи е човек, който не се поколеба да нарече собственият си народ „плъхове". Не се поколеба да изкара тежка военна техника и да я употреби срещу собствените си граждани. Така че решението на международната общност бе единствено възможнато." Това заяви за „Радио К2" заместник-министърът на външните работи Димитър Цанчев.

Той коментира ситуацията в Либия и разногласията на отделните държави, които подкрепиха или участват във военната операция „Зората на Одисея".

Резолюцията предвижда възможността отделни държави да действат съобразно собствената си преценка за осигуряване на целите й. Това не бива да ни изненадва", каза още Димитър Цанчев.

Той съобщи, че вече е задействана изпълнителната директива на НАТО, която има за цел осигуряване на морска блокада и в перспектива - осъществяване на хуманитарна помощ.

Реториката на Кадафи едва ли променя реалностите. Нито безцеремонното отношение към собствените му граждани. Тази резолюция е базирана на една доктрина в международното право, която е добре известна - отговорност за защита на цивилното население. Тя е лансирана от австралийски бивш външен министър, който се ползва с голям авторитет в международните среди", коментира Цанчев.

Международната общност носи отговорност за защита на цивилното население тогава, когато властите на дадена страна по различни причини не са в състояние да осигурят минимални жизнени стандарти на своите граждани, минимални стандарти на спазване на човешките права. Такова е положението в Либия", обясни зам.-министърът на МВнР в разговор с водещата на „Радио К2" Клара Маринова.