Българин дръзна да оспори Теорията на относителността на Айншайн - един от фундаментите на съвременната физика. Това е Сашо Сълков, който представи книгата си „Теория на абсолютността". В нея той оспорва Айнщайновата теория, проследявайки хронологията на нейното създаване, където според него е и проблемът.

Според него, грешката в теорията идва от базата, на която стъпва Айнщайн. Той приема за даденост резултата, получен от опита на Майкелсон и Морли, в който е допусната фундаментална грешка. Проблемът се състои в логиката, която двамата учени залагат в своя експеримент.

В разсъжденията си за поведението на лъча, движещ се перпендикулярно на движението на Земята, те допускат обвързаност между поведението на светлинния лъч и източника, който го предизвиква - твърдение, което може да бъде вярно, само ако първия постулат за независимост на скоростта на светлината (от източника) е неверен.

Съмнението в случая е насочено към втория постулат, който се потвърждава само и единствено от опита на Майкелсон и Морли, чиято логика, според автора, е грешна.

Това от своя страна отменя действието на втория постулат за независимостта на скоростта на светлината, което обезсмисля и закона за постоянството на скоростта на светлината във вакуум. Оттук следва, че и Теорията на относителността се оказва безпочвена и невярна.

Авторът посочва и следствията, породени от тази „пробойна" в теорията на Айнщайн, едно от които е, че червеното отместване в спектъра на светлината, идваща от далечната галактика, не се дължи на Доплеровия ефект, тъй като не е възможно да сме център на Вселената, и че Вселената не се разширява, а е хаотично движеща се. Това си твърдение автора подкрепя с новооткрит ефект, наподобяващ Доплеровия.

Не за първи път постулатът, че скоростта на светлината е постоянна, се оспорва. Преди няколко години английски учени също оспориха това твърдение на базата на анализ на светлина, идваща от квазерите (небесни тела, някои от които намиращи се на милиарди светлинни години от Земята), което е още една причина да се съмняваме в достоверността на Теорията на Айнщайн.