оонСлед месеци забавяне заради протестите на Китай, в Съвета за сигурност ще бъде разгледан доклад на ООН, в който се изказва предположението, че Северна Корея може да е снабдявала Сирия, Иран и Мианмар със забранени ядрени технологии. За това информира „Ройтерс".

Последният доклад на експертната комисия, оценяваща диалога със Северна Корея по отношение на наложените й санкции, повече от шест месеца не достигна до обсъждане в Съвета за сигурност. Причина за това са непрекъснатите протести на Китай. Съдбата на документа не е била ясна до миналия петък, съобщиха за „Ройтерс" дипломати. Докладът може да бъде публикуван още във вторник.

Опитът докладът да бъде спрян и да не стига до обществото беше емблематичен за все по-самоуверената външна политика на Китай, който буквално отваря „чадър" над държави като Северна Корея и Судан, които имат близки връзки с Пекин.

„Ройтерс" информира през май, че точно спорният документ е станал причина да се смята, че Пхенян разпространява забранени технологии. През 2006г. и 2009г. на комунистическата страна бяха наложени санкции заради  ядрени опити.

Докладът е с обем от 75 страници и информационната агенция има копие от него. В документа представителите на комисията изразяват притеснението си за „продължаващото участие на КНДР в дейности, свързани с ядрени и ракетни проекти в определени държави, сред които Иран, Сирия и Мианмар".

„Китай изведнъж разрешиха този изобличителен доклад да влезе в Съвета за сигурност", отбеляза неназован дипломат. „Според мен, Сирия и Мианмар са били много доволни от нежеланието на Китай този документ да се подлага на обсъждане. Пекин обаче има други приоритети сега", допълни още той.

На този етап изглежда малко вероятно все пак Китай да позволи налагането на нови санкции на база на „ядрения" доклад.

Според дипломати, новите приоритети на втората най-мощна икономика в света включват блокирането на друг доклад на ООН, свързан с оръжейното ембарго над суданската област Дарфур. В доклада директно се изразява мнението, че Китай нарушава разпоредбите на ООН. Като доказателство се посочват китайски куршуми, открити след атаки срещу мироопазващите сили в региона.

Документът разяри Пекин и представителите на страната не позволиха преминаване на документа. В комитетите по санкциите решенията се вземат с консенсус, тоест всеки има право на вето.