Осъденият на доживотен затвор в Иран за наркотрафик българин Живко Русев е върнат в България, съобщиха българските съдебни и дипломатически власти.

Трансферът от Ислямска република Иран у нас на Живко Стефанов Русев, изтърпяващ наказание от доживотен затвор в затвора "Евин" в Техеран, е извършен на 26-ти срещу 27 август.

Живко Русев бе арестуван от иранската полиция на 20 септември 2008 година на паркинг в покрайнините на град Табриз, Ислямска република Иран. В управлявания от него товарен автомобил с български регистрационни номера бе намерено голямо количество хероин.

На 2 ноември 2009 година трети състав на Революционния съд на област Табриз, Ислямска република Иран, произнесе присъда "доживотен затвор" срещу Русев за неговото съучастие в контрабанда на 338 кг хероин.
След обжалване от Главния прокурор на Иран, на 17 септември 2011 година присъдата "доживотен затвор" бе потвърдена с решение на втори състав на Революционния съд на област Табриз и влезе в сила.

В настоящия момент Русев се намира в Софийския централен затвор. Извършеният трансфер е осъществен при тясната координация и взаимодействие между Министерството на правосъдието, Прокуратурата на Република България и Министерството на външните работи, съобщиха от институциите.

Припомняме, ТИР-аджията Живко Русев беше в неизвестност няколко месеца, след което беше открит в ирански затвор. 55-годишният тогава Живко е арестуван през септември 2008 в северозападния ирански град Табриз при акция на местните служби за борба с наркотиците. В камиона му е открит тайник, натъпкан с дрога.

Връщането на затворника у нас се смята за голям жест и акт на добра воля от странат на Техеран,  имайки предвид, че по онова време, пред посланика ни в иранската столица Пламен Шукюрлиев местните власти обяснили, че според закона всеки, хванат дори със 100 г хероин, автоматично се осъжда на смърт чрез обесване, независимо от националността му.

В Иран престъпленията, за които се дава смъртно наказание, са убийство, изнасилване, въоръжен грабеж, трафик на наркотици и изневяра. В периода на ареста на Русев в там бяха екзекутирани стотици хора.