Общинският съветник от БСП Васил Самарски и председател на Групата съветници на левицата в Казанлъшкия общински съвет внесе сигнал до Районната прокуратура, съобщиха от местния парламент.

Повод за сигнала са съмнения по документацията на подписан договор за саниране на жилищен блок в кв. „Кармен" по Програмата  (Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради) на българското правителство.

След репортаж по местна телевизия Самарски  направи обстоен преглед в Общинската администрация на всички документи за вписването на Сдружението в публичния регистър. Собственици от блока на ул.„Илинден" 41-43 не знаят кога е проведено учредителното събрание за учредяване на сдружение на собствениците по Закона за управление на етажната собственост за кандидатстване по Програмата.

Сигналът показва, че от предоставените от Администрацията документи на общинския съветник Васил Самарски е видно, че с Удостоверение №15/16.03.2015 Община Казанлък е регистрирала Сдружение на собствениците „Казанлък, ул. Илинден 41-43". Сдружението има ЕИК 176844330 с управляващ Ангел Йосифов Банев и членове на Управителния съвет - Ася Асенова Каменова и Митко Славов.

В Протокола от Учредителното събрание са нанасяни поправки с коректор, без да има подпис кой е поправял. Будят съмнение и положените подписи на собствениците. В преписката няма документи за упълномощени от собствениците лица, които да участват вместо тях при отсъствие. част от жителите не знаят да е имало общо събрание, а собствениците на 15 от апартаментите са уж в неизвестност, но са се подписали собственоръчно на 6-ти февруари 2015 година

Изискването по Програмата към датата на регистриране на Сдружението е сто процентно съгласие на собствениците. Както вече писахме двама от членовете на сдружението са криминално проявени и срещу тях се водят наказателни производства.

Васил Самарски очаква прокуратурата да извърши проверка на обстоятелството - провеждано ли е Общо събрание по Закона за управление на етажната собственост на 6-ти февруари 2015 от 18 часа в присъствието на 170 души, от които 157 собственици на апартаменти (видно от Протокола), както и да провери автентичността на положените подписи.

„Прокурорската проверка е от изключителна важност, защото договорът по Националната програма със Сдружението е вече подписан, а за санирането на многофамилното жилище в кв. „Кармен" ще се използват публични средства, изтегляни от българското правителство като кредит, който ще връщаме всички ние", мотивира сигнала си общинският съветник Васил Самарски.

По думите му работата по програмата за саниране стартира и Общината ще трябва за своя сметка да прави обследване за енергийна ефективност, а впоследствие да избере фирма, която да направи проектирането и да извърши строително-монтажните дейности. Към сигнала до прокуратурата се присъединиха и журналисти.