Срещу КТБ бе организиран погром с участието на държавни институции и техни представители.

Разполагам с неопровержими доказателства за манипулиране и изнудване на клиенти с цел изтегляне на техните средства, създаване на изкуствена паника, координирано изтегляне на средства на държавни фирми и други подобни. При това с широката подкрепа на услужливите медии, странно обединили се срещу посочения с пръст общ враг. Това става ясно от изявление на Цветан Василев, публикувано на личния му сайт. В него банкерът опровергава три мита за себе си.

Искров "жегнат" от "абсурдните и грозни" твърдения на Цв. Василев
Още...

Без никакво съмнение, пише той, целта беше фалиране на банката на всяка цена и придобиване на някои от апетитните активи на безценица от организаторите на погрома. Става дума за активи, които решително бях отказал да „предоставя" месец преди това, за да запазя жизнеспособността на банката и сигурността на вложителите.

Василев подчертава, че при това организирано насилие, банката е устояла цяла седмица.

По думите му, причината за сегашното състояние на банката и на финансираните активи е бруталната атака от страна на някои институции „под умилителния поглед на БНБ и на тогавашното правителство". И дори при тази арогантност, с която беше атакувана КТБ, тя издържа цяла седмица, което малко банки в света могат да сторят, подчертава Василев.

Той изтъква, че тогава Централната банка е отсъствала, независимо от неговите опити и опитите на изпълнителните директори да убедят ръководството й да се намеси.

Вялата декларация от 18 юни беше закъсняла и бе повече опит за измиване на гузната съвест на Иван Искров, който в прав текст ми заяви, че нямало „да тръгне срещу прокуратурата", пише още Василев.

Първият опроверган от него мит е, че е откраднал пари избягал. Той припомня, че атаката срещу банката е започнала - „с откровено пошъл и треторазряден холивудски сюжет, сътворен от местни сценаристи, според които уж съм „поръчал", както се казва на жаргон, Делян Пеевски на трима нищо неподозиращи и невинни хора".

По това време бях в командировка и след като разбрах, че целта на сценаристите е да бъда публично задържан в качеството ми на Председател на Надзорния съвет на банката, аз реших, че е по-добре да остана в чужбина, докато се изясни това очевидно недоразумение.

В този момент не си и представях дори, че безотговорността на държавните институции ще стигне дотам да се окажат сред инициаторите за унищожаване на банката. Въображението ми не допускаше подобен цинизъм. Но те го направиха пред очите на цяла България, пише Цветан Василев.

Той заявява, че „през онази черна седмица от 13.06 до 20.06", бидейки във Виена, е поддържал постоянен контакт както с изпълнителните директори на банката, така и с Управителя на БНБ.

След като видях очевидното нежелание на централната банка да заеме адекватна позиция, и страха на Иван Искров от прокуратурата, който бе очевиден, аз взех тежкото решение да поискаме специален надзор от БНБ. В нито един момент не ми е минавала дори мисъл да се крия.

Самолетът ми беше във Виена, нямаше повдигнати обвинения, още по-малко - международна заповед за арест, но изпратих самолета с екипажа в София, се казва още в изявлението.

Той опровергава и твърденията, че банката е пирамида, определяйки ги като „басня" упорито разпространявана от „центъра" за управление на държавата, подкрепян активно от бизнесмена Иво Прокопиев.

Самият факт, че тези кръгове се обединиха около толкова абсурдно твърдение, говори за нисък интелектуален потенциал, коментира Василев.

Заявявам най-отговорно, че банката е финансирала балансирано и отговорно в основните сектори на индустрията, и преди всичко в отраслите, гарантиращи устойчивото развитие на икономиката на страната. И това беше констатирано и от експертите на международна одиторска компания, които няма как да бъдат заподозрени, че работят в моя полза, пише още банкерът.

Независимо от известните недостатъци на кредитния портфейл на банката, коментира той, нейните активи обезпечават насрещните й ангажименти, като подчертава, че стои за тази своя позиция, с уговорката, че има нормално и професионално развитие на финансираните от банката проекти.

Нещо, което очевидно не е по вкуса на онези, които искаха смъртна присъда за КТБ през юни и юли, сочи Василев в писмото си.