Как инвеститори на борсата успяха да спечелят от банковата криза от 27 юни. Една седмица след събитията.

Нека отново се върнем към края на юни и обобщим основните събития, случващи се във финансовата система в страната. По това време наред с опашките пред Първа Инвестиционна Банка АД, започнаха да циркулират и още по-страшни слухове относно стабилността на системата.

При тези условия на 27 юни българският фондов пазар стана свидетел на масови разпродажби. Инвеститорите очевидно се уплашиха и започнаха да разпродават панически акции. Съвсем естествено най-пострадалите позиции през деня бяха книжата на финансовите институции, търгувани на БФБ. Акциите на Първа инвестиционна банка АД спаднаха до 2,83 лв. за брой, което представляваше понижение от близо 30% спрямо предходната сесия, а книжата на Централна кооперативна банка АД също не останаха подминати и затвориха при нива от 1,047 лв. за брой при по-скромен дневен спад от около 5%. Спадът не подмина и Химимпорт АД (до 1,69 лв. за брой), Трейс груп холд АД (до 5.50 лв. за брой), Юрий Гагарин АД (до 32 лв.за брой), Зърнени храни България АД (до 0.42 лв. за брой), Еврохолд АД до 0.90 лв. за брой), Синергон холдинг АД (до 1.05 лв. за брой) и много други.

Желаещите да продадат акции бяха значителен брой, което позволяваше не всеки желаещ да закупи големи количества от отделни емисии. По средата на сесията от онзи ден ситуацията напомни доста на случилото се през есента на 2008 г., когато фалира американската Банка Лиймън Брадърс, а анализатори тогава очертаваха мрачни прогнози за тотален срив на глобалната икономика.

Но да се върнем отново на събитията от 27 юни. Ситуацията в банковия сектор, съпроводена с продължаващата политическа криза и правителство в оставка, внасяха дори по-голяма паника сред инвеститори. Бързо и положително решение на създалата се криза не се виждаше на хоризонта.....

След поемането на глътка въздух за банковата система през първата седмица на юли и успокояване на ситуацията, съответно изчезването на банковите опашки, може да се направи рекапитулация на това как фондовият пазар успя бързо да загърби тази мини криза. От днешна гледна точка, може да се заключи, че най-смелите инвеститори, които не се подадоха на паниката и закупиха акции този ден, бяха големите печеливши през изминалата седмица. Цитираните по-горе емисии успяха да възстановят в голяма степен загубите от разпродажбите. Само няколко дни по-късно тези емисии се търгуваха при следните нива:

-          Първа инвестиционна банка АД - 3,65 лв. или ръст от 29%;

-          Централна кооперативна банка - 1,18 лв. за брой или ръст от 13%

-          Химимпорт АД - 1,98 лв. за брой или ръст от 17%

-          Трейс груп холд АД - 6,35 лв. за брой или ръст от 15%

-          Юрий Гагарин АД - 50 лв. за брой или ръст от 56%

-          Зърнени храни България АД - 0,51 лв. за брой или ръст от 21%

-          Еврохолд АД - 1,00 лв. за брой или ръст от 10%

-          Синергон холдинг АД - 1,30 лв. за брой или ръст от 24%

Списъкът може да бъде удължен с още една дузина позиции, но не това е целта. От днешна гледна точка всъщност е лесно да се правят ex-post анализи. Много важен въпрос тук би бил следният - а можеше ли да се направят загуби при подобна стратегия на купуване в период на паника? И отговорът е - „Най-вероятно да". Не винаги рисковите инвестиции се изплащат в толкова кратки срокове. В случая на България, ако отговорните органи не бяха успели да реагират толкова бързо през следващите дни, най-вероятно днес щяхме да говорим не затова как борсата е преодоляла спадовете, а как борсата се е сринала повече.

Инвестирането в ценни книжа е рисково начинание, без гаранции за успех. Целта на тази статия бе да покаже нагледно поредния пример относно това, как в условията на паника и нарастващи страхове, поемането на рискове и инвестирането срещу негативните настроения на тълпата се е оказало печеливша стратегия.
*
Данните са актуални за периода 27 юни - 04 юли 2014 г.