50 000 незаконни колекции на антики и културни ценности има в България. Това обявиха заместник-министърът на културата Тодор Чобанов и прокурорът от Върховната касационна прокуратура Николай Соларов, цитирани от Дарик. Двамата участваха в семинар в Пловдив.

Ръководителят на сектор "Трафик на културни ценности" в ГДБОП Володя Велков обясни, че у нас действат 200-300 иманярски групи, които копаят само по поръчка на клиенти, когато има пазар за предметите.

Бандите разполагат с най-съвременна и изключително скъпа техника - 3D-радари на стойност между 25 000 и 50 000 долара всеки. Всяка група си има отговорник, който контактува с горното ниво в иманярската структура - посредниците. Те пък продават предметите на дилъри, които ги изнасят в чужбина и организират аукциони на запад за продажбата им.

Близо 50 хил. необявени колекции с антики има у нас, уточни от своя страна Соларов.  Официално регистрираните колекции у нас са едва 200.

След изтичането на амнистията за ценните предмети в частни ръце едва 200 души са обявили, че притежават старинни предмети. Другите са заплашени от затвор до 4 г, обясни Соларов.  Разследващите обаче обмислят още едно удължаване с 6 месеца на срока за регистрация на колекциите.

Прокурор Николай Соларов припомни случая с китайското посолство в София, чиито собственици чакали старата сграда да се разруши сама, за да могат да вдигнат хотел на нейното място. Заместник-министърът на културата Тодор Чобанов обясни, че Царевец и Асеновата крепост са без акт за собственост на държавата от десетилетия. Така в тях не могат да се инвестират средства.

Проблем има и с трафика и кражбите на редки икони и картини в музеите, като едва 10% от тях са снимани и документирани и могат да бъдат разпознати и върнати при кражба.

Стана ясно, че 2006 г. досега има 47 операции срещу организирани престъпни групи за трафик на антики, които на практика са разбили вътрешния пазар. От началото на годината акциите са вече 22.

През миналата година операциите са били само 9 и това по думите на Велков е показателно.

До миналата година МВР не съществуваше, нямаше синхрон и централна подчиненост, имаше само феодални РДВР-та, коментира той. Велков добави, че началото на регистрацията на колекциите от 10 април миналата година е довело до бум на иманярството.